استفاده های گوناگون از دستگاه سی ان سی

0 488

اگر بخواهیم در مورد کارآیی و گستردگی کار با ماشین هایی چون دستگاه سی ان سی، دستگاه برش لیزر، دستگاه وایرکات و غیره اطلاعاتی کسب کنیم، اولین گام این است که فواید و موارد کاربرد این ماشین آلات را مورد تحقیق قرار دهیم. در حقیقت هر چقدر اطلاعات فنی پیرامون این ماشین ها قابل مطالعه و در دسترس باشند، با این حال بدون اطلاع از اینکه انگیزه و دلیل اصلی استفاده از وسیله ای مانند دستگاه برش لیزر یا دستگاه سی ان سی شامل چه مواردی است، آن میزان اطلاعات بدست آمده بیهوده و فراموش شدنی هستند. به همین دلیل است که گفته می شود علوم صنایع بدون مطالعات میدانی و کاربردی، چندان تاثیری در ارتقای دانش و تجربه ی علاقمندان نخواهند داشت.

ماشین سی ان سی

کنترلر های عددی با فناوری ها و ماشین آلات مختلفی در تعامل هستند. یکی از این ماشین آلات ، ماشین های cnc  می باشد که به منظور تولید مجموعه گسترده ای از قطعات، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماشین ها به واسطه یک رابط به کامپیوتر کنترل میگردند. البته ممکن است گاهی اطلاعات و موقعیت ها به صورت دستی وارد شود و یا اینکه توسط فلش بر روی این ماشین ها بارگذاری شود.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی،  ماشین های cnc  به سرعت جایگزین دستگاه های سنتی قدیمی تر شده اند و روش های سنتی تولید را متحول ساخته اند. این نوع ماشین ها با مزایای فراوانی همراه هستند. آنها می توانند به راحتی تنظیم و مدیریت گردند. تکرار پذیری بالا همراه با دستیابی به دقت مناسب در این ماشین های سی ان سی ارائه می گردد. به گونه ای که می توان از یک قطعه به تعداد بالا تولید کرد بدون آن که تفاوتی با هم داشته باشند. ماشین های سی ان سی به طور معمول ، طراحی شده اند تا از نسخه های مدرن ابزار استفاده و از فرآیند های مختلف بهره ببرند تا بر سرعت و ظرافت کار افزوده شود.

این دستگاه ها جایگزین دستگاه های سنتی شده اند.

امروزه قطعات در صنایع مختلف پیشرفت کرده اند و دارای پیچیدگی های هندسی متفاوتی می باشند که فقط با استفاده از ماشین ابزارهایی با دقت بالا قابل تولید هستند. با پیشرفت چشمگیری که در صنعت الکترونیک در دهه هفتاد میلادی به وجود آمد بکار گیری مینی کامپیوترها در صنعت ماشین کاری مرسوم گردید. ماشین ابزارهای که به کمک کامپیوتر هدایت می شدند توانستند به کمک cnc به تدریج دقت مورد نیاز برای تولید قطعات پیچیده در صنایع مختلف مانند هوا فضا و قالب سازی و…حاصل کنند.

انواع ماشین سی ان سی

انواع ماشین آلات cnc عبارتند از:

۱-فرز cnc
۲-تراش cnc
۳-فرز دروازه ای cnc
۴-سنگین تراش cnc
۵-کاروسل cnc
۶-بورینگ cnc
۷-سنتر افقی cnc
۸-سنگ قطعات کروی cnc

عوامل بهبود شرایط

در هر کارگاه کوچک و بزرگ صنعتی و فنی مهندسی، سه عامل و معیار بسیار مهم در راستای بهبود شرایط تولید و آماده سازی محصول، مد نظر کارفرما قرار می گیرد:

 • دقت
 • سرعت
 • هزینه

البته اگر قصد داشته باشیم به طور دقیق تر به موضوع بپردازیم، این معیارها به مدیران میانی ابلاغ و گوشزد می گردند. مدیران میانی سازمان یا کارگاه نیز (از جمله مدیر برنامه ریزی تولید، مدیر کنترل تولید و همچنین مدیر کنترل کیفیت) نقش مستقیم تری در تصمیم گیری و تغییر روش ها دارند. این تغییر روش ها، به منظور اجرای خواسته های کارفرما در اعمال همان سه ملاک ذکر شده، یعنی هزینه (قیمت تمام شده)، ظرافت و دقت، و راندمان بالا در کوتاه ترین زمان (سرعت) خواهند بود.

دستگاه سی ان سی

برخی از تغییرات در هر واحد صنعتی، شامل موارد زیر است:

 • تغییر فرآیندها
 • ترتیب کار
 • تعداد نفرات
 • دستورالعمل های شغلی پرسنل

برخی دیگر از تغییرات نیز شامل ایجاد تحولات کوچک و بزرگ در امکانات سخت افزاری کارگاه و واحد مورد نظر است. به معنای واضح تر، لازم است تا یک یا تعدادی از ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید، به روز رسانی یا با ماشین آلات مدرن تر جایگزین شوند.

یکی از مهم ترین و پر طرفدار ترین این ماشین آلات مدرن، همان دستگاه سی ان سی است.

زمینه های استفاده از ماشین سی ان سی

تمام زمینه های استفاده از ماشین سی ان سی، برای برآورده کردن همان عواملی است که کارفرما برای بهبود فعالیت خود مدنظر قرار می دهد. دستگاه سی ان سی می تواند در فاصله ی زمانی کوتاه، عملیات مورد نیاز را انجام دهد. به دلیل برخورداری از قطعات، بازوها و سیستم های هوشمند و دیجیتال، عملیات انجام شده با دقت و رعایت تلرانس ها و محدوده های انطباقی بسیار حساس به پیش می رود. همچنین با وجود سیستم کنترلی کامپیوتری، استفاده از دستگاه سی ان سی از دوباره کاری ها و نواقص فرآیند جلوگیری خواهد کرد. در نتیجه عملیات با صرف زمان کمتر و دقت بالاتر، موجب کاهش هزینه های تولید یا آماده سازی خواهد شد.

فواید استفاده از دستگاه سی ان سی:

 • سرعت عمل کار
 • دقت بسیار بالاتر
 • ظرافت زیاد کار
 • کاهش هزینه تولید
 • کاهش هزینه آماده سازی
 • کاهش زمان تولید
 • عدم دوباره کاری

دلیل آنکه مدیران برنامه ریزی و کنترل آمار و کنترل کیفیت، هر سه برای تصمیم در خرید و راه اندازی دستگاه سی ان سی یا تجهیزات بهبود سرعت و دقت فرآیند تولید دخیل هستند، همین مزایای مرتبط با حوزه ی کاری این افراد است. با کمی دقت در اشیاء و محصولات و قطعات مورد نیاز روزمره، متوجه می شویم که بخش قابل توجهی از تولیدات صنعتی، توسط دستگاه های دقیق و سریع هوشمند ساخته شده و یا مورد عملیات حکاکی و برش قرار گرفته اند. برای نمونه، جعبه ها و لوازمی که در امر تبلیغات به عنوان هدایای فانتزی ارائه می شوند، تحت عملیات دستگاه سی ان سی یا دستگاه برش و حکاکی لیزر قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید : دستگاه سی ان سی

عملکرد دستگاه cncاستفاده از ماشین سی ان سی در صنعت

ماشین های سی ان سی به دلیل سرعت و ظرافتی که به کارها داده اند تونسته اند جای خود را به خوبی در صنعت باز کنند. امروزه به دلیل کاربردهای فراوان این ماشین ها بازه فعالیتی گسترده ای پیدا کرده اند و صنایع کاملا به آن ها وابسته شده اند. از جمله شاخه های صنعت که بهره فراوانی از انواع قابلیت ماشین آلات برش داشته و دارد، صنایع گوناگونی هستند از قبیل:

 • ماشین سازی
 • قالب سازی
 • قطعه سازی
 • مدل سازی

بدون استفاده از دستگاه سی ان سی یا لیزر، این مشاغل نمی توانند سفارشات مشتریان خود را با دقت و در زمان مورد نظر تحویل دهند. به ویژه اینکه در صورت ایجاد اختلال و کاستی در کیفیت محصول خروجی، و عدم انطباق با تلرانس های معیار، مشکلات بعدی نیز بروز خواهد کرد. مثلا تجهیزی که قرار است مونتاژ و در ساخت ماشین دیگری جای گذاری شود، کارآیی لازم را نخواهد داشت. همچنین اگر ابعاد و اندازه های قالب های و ماشین کاری شده، آنچنان که باید دقیق و در حدود تلرانس معیار نباشند، پس از فرآیند ریخته گری، سبب تولید محصولی با کیفیت سطحی پایین خواهند شد.

دستگاه های سی ان سی کاربردهای بسیاری در صنایع گوناگون دارند.

استفاده در صنایع چوب

از دیگر زمینه های استفاده ی دستگاه سی ان سی، می توان به چوب و صنایع وابسته آن اشاره کرد. یکی از توانمندی های این دستگاه ها، کار بر روی متریال یا مواد غیر فلزی است. این قابلیت البته با تغییر در مته ها و همچنین اعلام دستورات کاری لازم به دستگاه محقق می شود. ایجاد نقوش گوناگون بر روی صفحات چوبی، برش قطعات و … با هدف مصرف در مبلمان، دکوراسیون و اشیاء تزئینی، توانایی این نوع ماشین آلات است. این توانایی با استقبال بسیاری از کارفرمایان عرصه ی صنایع چوبی مواجه شده و بازار فروش این تجهیزات شگفت انگیز را گسترش داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !