دقت عملکرد دستگاه cnc

0 489

در دنیای امروز، اگر پارامتر «دقت» را از تمامی طراحی ها، فرآیند های ساخت و مونتاژ و آماده سازی حذف کنیم، تقریبا موضوعی به نام صنعت مدرن بی معنی خواهد بود. به بیان دیگر، وجه تمایز ساختارهای صنایع بدوی، کلاسیک و مدرن را می توان در میزان دقت آنها جستجو کرد و از همین رو برای ماشین آلات مدرن از جمله دستگاه cnc نیز معیار دقت، بخش اجتناب ناپذیری را تشکیل می دهد.

با کمک این دستگاه ها می توان فرآیند انجام کارها را سرعت بخشید و تولید را با کیفیتی بالاتر و ظرافتی بیشتر انجام داد. یکی از مزیت های اساسی این دستگاه ها تولید قطعات سری و تکراری بدون کوچک ترین اختلاف است که در تولیدات انبوه جایگاه ویژه ای دارد و از اهمیت فراوانی برخوردار است.

دستگاه cnc چیست؟

دستگاه های cnc یکی از ماشین آلات پیشرفته هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. امروزه بدون کمک این دستگاه ها نمی توان قطعات پیچیده و با ظرافت را تولید نمود. این دستگاه ها علاوه بر دقت، سرعت انجام کارها را نیز دستخوش تحول بزرگی نموده اند. این دستگاه ها به وسیله کنترل های عددی تمام فرآیند کار را انجام می دهند و تمامی فرامین اپراتور دستگاه را با دقتی فراوان اجرا می کنند. این دستگاه ها می توانند روی متریال های گوناگونی ماشین کاری انجام دهند.

این دستگاه ها عملکرد و سرعت را به شدت افزایش داده اند.

متریالی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • آلومینیوم
 • برنج
 • مس
 • استیل
 • تیتانیوم
 • چوب
 • فوم
 • فایبرگلس
 • تفلون
 • انواع پلاستیک

بیشتر بخوانید : دستگاه سی ان سی

پارامترهای دقت در دستگاه cnc

به طور کلی می توان پارامتر دقت در صنعت نوین را از دو منظر بررسی کرد: یکی دقت در ساخت یا به عبارت بهتر، دقت سخت افزاری که موضوع بسیار مفصل و تلرانس و انطباقات، برگرفته از آن و در عین حال تاثیرگذار بر آن است.

دستگاه CNC

میزان تلرانس و کیفیت

برای یک ماشین cnc، میزان تلرانس و کیفیت و بازه های انطباقی، عامل اصلی تعیین و نحوه ی عمل دستگاه به حساب می آید. در واقع دلیل اصلی سپردن انواع فرآیندهای جدید ماشین کاری به دستگاه cnc، برآورده کردن نیازهای دقیق تر تلرانس ها و حساسیت های ویژه ای است که برای انطباقات وجود دارد.

این نوع دقت باعث می شود در هنگام مونتاژ قطعات و تجهیزاتی که توسط ماشین آلات مختلاف شکل دهی شده اند، هیچ گونه عدم تطابق و درگیری اضافه در محل های لولا و اتصالات و درزها به وجود نیاید و مراحل مختلف مونتاژ به سرعت و با کیفیت بالا انجام گردد.

دقت در دستگاه ها از عوامل بسیار حیاتی می باشد.

دقت در عملکرد ماشین آلات

آیتم دقت در عملکرد ماشین آلات، از یک منظر دیگر نیز قابل تحلیل است: نظم و ترتیب زمان بندی درست مکانیزم ها! چرا که اگر عملیات ساخت به درستی و با رعایت الزامات انطباقی انجام گردد، می تواند در سیستم ها و مکانیزم های محرکه و غیر ثابت که نیاز به حرکت در توالی زمانی مشخص دارند، تسهیل ایجاد کرده و از بروز اشکالات، توقفات و درگیری های ناخواسته ی منجر به تاخیر در روند مکانیزم، تا حد زیادی جلوگیری کند.

گستره فعالیت

دستگاه cnc، گستره ی بسیار متنوعی از انواع ماشین آلات را شامل می شود که هر یک می توانند بخشی از امور مربوط به تولیدات صنایع را انجام می دهند و هر یک از این عملیات نیز برای آماده سازی قطعه یا تجهیزات گوناگون لازم است.

این ماشین ها اموری از قبیل موارد زیر را انجام می دهند:

 • ماشین کاری
 • برش کاری
 • شکل دهی
 • حکاکی
 • تراش سطحی
 • و …

در صورت نیاز به قطعاتی که قرار است در مکانیزم های ثابت یا متحرک پیچیده ای جای گذاری شوند، حضور دستگاه cnc می تواند نقش خود را به درستی ایفا کند. برای میزان دقت کار دستگاه در هر فرآیند، نوع ابزار مورد استفاده و همچنین چگونگی و جزئیات دستورالعملی که برای برش یا تراش یا … به دستگاه داده می شود، نگرانی و حساسیت مونتاژ کار و یا مشتری را بر طرف خواهد کرد.

همان طور که اشاره شد، اگر دستور العمل چگونگی کار دستگاه، نتواند حدود تلرانس عملیات را مشخص کند، قطعه و محصول خروجی در زمان مونتاژ یا حرکت سیستم، ایجاد مشکل خواهد کرد. به همین سبب از هر دستگاه ماشین کاری برای فرآیندهای شکل دهی و حکاکی بسیار ظریف استفاده نمی شود و در این گونه موارد تنها می توان روی دستگاه cnc حساب کرد.

ویژگی اصلی دستگاه cnc

ویژگی اصلی دستگاه cnc، قابلیت ارائه دستور کار توسط کامپیوتر، و همچنین کنترل عملکرد آن توسط همان پردازشگر کامپیوتری است. زمانی که عملیات به طور دستی و مکانیکی انجام نشود، میزان خطای احتمالی افزایش و حساسیت کنترل کاهش خواهد یافت. در نتیجه با وجود یک سیستم عامل و کنترلی دیجیتال یا کامپیوتری، می توان خروجی بسیار دقیق تر و ظریف تری دریافت نمود.

عملکرد دستگاه cnc

توانایی کار دستگاه

از دیگر ویژگی های دستگاه cnc، توانایی کار بر روی متریال مختلف است. دقت در کار با متریال و اجناس گوناگون، علاوه بر ظرافت عملکرد دستگاه، به نوع ابزار و قلم کار نیز بستگی دارد. به عنوان نمونه، دستگاه برش و حکاکی لیزر از پرتوهای نوری متمرکز برای شکل دهی یا برش استفاده می کند که توان و شدت این پرتوها بر مبنای هر متریال، قابل تغییرند.

دقت بر روی متریال های مختلف علاوه بر دستگاه به نوع ابزار و قلم هم بستگی دارد.

همچنین سایر دستگاه های cnc که از مته و ابزار فیزیکی برخوردارند، می توانند متریال متنوع تری را مورد برش یا حکاکی قرار دهند. ضمن اینکه ظرافت عمل این دستگاه ها متناسب با دستور و برنامه ای خواهد بود که برای کار بر روی متریال، به آنها داده می شود. بدون شک نمی توان برا دستگاهی که مکانیزم مکانیکی نه چندان ظریفی دارد، دستورالعمل و برنامه ی کار ظریف و حساسی تعریف نمود. این حالت شبیه زمانی است که از کسی با دستان و انگشتان بزرگ، انتظار انجام کاری ظریف شبیه نخ کردن سوزن داشته باشیم.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر این توانایی خاص دستگاه cnc، قابلیت حرکت بازوهای آن در محورهای مختلف و جهت های گوناگون است. این قابلیت علاوه بر آنکه می تواند به ساخت قطعات با اشکال گوناگون و پیچیده کمک کند، همچنین دقت لازم برای فرم و استاندارد ابعاد حجمی و سطحی را به خوبی محقق خواهد ساخت.

بیشتر بخوانید : کارکرد دستگاه سی ان سی

خدمات پس از فروش

اما خدمات پس از فروش و پشتیبانی های فروشنده را نمی توان نادیده گرفت. بخش مهمی از فرآیند فروش این دستگاه ها، شامل چگونگی و مدت زمان پشتیبانی ماشین توسط فروشنده پس از خرید می باشد. این بخش چنان حائز اهمیت است که اصلا نباید توسط کاربران و خریداران نادیده گرفته شود و آن را موضوعی پیش پا افتاده و بی اهمیت تلقی کنند. چرا که در صورت تحویل گرفتن دستگاه سی ان سی بدون پشتیبانی، دیر یا زود با ایجاد اشکال فنی، صاحب کار مجبور است برای تعمیر تا تعویض قطعه ی معیوب، برای مدتی عملیات آن را متوقف کرده و به ناچار کل فرآیند تولید را مختل کند.

خرید دستگاه بدون پشتیبانی موجب اتلاف وقت خریدار می شود.

مواردی که باید به آن توجه کرد:

 • اعتبار فروشنده
 • سابقه فروشنده
 • رضایت مشتریان
 • تعداد متخصصین
 • نوع پشتیبانی
 • قیمت خدمات

با توجه به موارد ذکر شده خدمات پس از فروش از اهمیت بالایی برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !