عملکرد دستگاه سی ان سی

0 506
5/5 - (5 امتیاز)

مسلما اگر ادعا شود که دستگاه سی ان سی یکی از پرکاربرد ترین و همچنین مورد استفاده ترین دستگاه ها در بسیاری از حوزه های صنعتی و کارگاهی می باشد، اغراق آمیز نخواهد بود. دامنه ی عملکرد و قابلیت های دستگاه سی ان سی چنان گسترده و متنوع است که توانسته نقش بسیار موثر خود را به خوبی در رشته ها و عملیات گوناگون ماشین سازی، قطعه سازی، مدل سازی، قالب سازی و همچنین شاخه هایی مانند صنایع چوب، امور تبلیغات و ساخت قطعات تزئینی و … ایفا کند.

سی ان سی چیست؟

در واقع سی ان سی به گروهی از ماشین آلات گفته می شود که دارای کنترل های عددی هستند. این گونه از ماشین ها به صورت کامپیوتری و به وسیله اعداد کنترل می شوند و توانایی تولید قطعات پیچیده را دارند. با پیچیده شدن قطعات نیاز بود که ماشین آلات نیز از حالت سنتی خارج شده و به سمت ماشینی تر شدن هدایت شوند، از این رو دستگاه های سی ان سی پدیدار شدند. این دستگاه ها علاوه بر دقت و ظرافت توانستند سرعت عمل کارها را نیز تا حد زیادی افزایش دهند.

یکی از مشکلات قدیمی که در روش های سنتی مشهود بود، عدم تولید یکسان قطعات سری بود. در روش های سنتی نمی توانستند ده ها و صدها محصول را یکسان و بدون اختلاف تولید کنند. در برخی موارد که با مهارت تولید کننده این امر میسر می شد، هزینه های تولید شدیدا افزایش می یافت و زمان تولید قطعات طولاتی بود. با روی کار آمدن ماشین های سی ان سی این مشکل بر طرف شد.

دستگاه های سی ان سی امکان تولید قطعات بدون اختلاف را دارا می باشند.

متریال های قابل ماشین کاری

شاید تصور کنید که ماشین های سی ان سی فقط برای ماشین کاری روی فلزات پدید آمده اند. شاید در ابتدا این گونه بوده باشد. اما به مرور زمان و پیشرفت غیرفلزات این دستگاه ها توانستند کاربردهای بیشتری پیدا کنند. با روی کار آمدن غیرفلزات کاربرد دستگاه های سی ان سی نیز افزایش بیشتری یافت.

دستگاه های سی ان سی هم بر روی فلزات و هم غیر فلزات ماشین کاری می کنند.

متریال هایی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • آلومینیوم
 • آهن
 • فولاد
 • برنج
 • مس
 • استیل
 • تیتانیوم
 • چوب
 • فوم
 • فایبرگلس
 • تفلون
 • انواع پلاستیک

دستگاه سی ان سی

در نگاه اول، به نظر می رسد دستگاه سی ان سی و به طور کلی دستگاه های تراش و برش و ماشین کاری، صرفا با مواد فلزی و در صنایع فلزی به کار می روند. در حالی که از چوب و سنگ و شیشه گرفته تا پلاستیک های فشرده، همگی می توانند برای مقاصد و اهداف گوناگون، به عنوان متریال تحت عملیات این ماشین آلات کاربرد داشته باشند.

به عبارت دیگر، دستگاه سی ان سی از جمله دستگاه های بسیار پر طرفدار در میان پیشه وران و صاحبان صنایع و مشاغل در موضوعات مختلف است.

دستگاه سی ان سی از دستگاه های پرطرفدار صنعتی است.

اما دلیل این اتفاق و وسعت فواید این ماشین شگفت انگیز، به دلیل ساختار و قابلیت های عملکردی آن می باشد. فراگیر شدن استفاده از دستگاه سی ان سی در روزگار فعلی به اندازه ای است که برخی شرکت ها و کارخانجات که محصول و فرآیند تولید آنها مستقیما نیازی به دستگاه سی ان سی ندارد و در طول سال ها، امور مربوط به برش کاری و حکاکی خود را به صورت برون سپاری، به عهده ی پیمان کاران مستقل قرار می داده اند، امروزه ترجیح می دهند در کنار سایر ماشین آلات خود، یک دستگاه سی ان سی خریداری کرده و مستقر کنند و در موارد مورد نیاز، نسبت به رفع نیاز خود اقدام نمایند.

 

دستگاه های لیزر

جالب است بدانید که برخی از ماشین آلات نیز در واقع جزو دستگاه های سی ان سی به حساب می آیند در صورتی که به دلیل تنوع و کاربردها و قابلیت های فراوان، با عناوین دیگری شناخته شده اند. از جمله ی این دستگاه ها، می توان دستگاه های لیزر را بر شمرد که به دستگاه برش و حکاکی لیزر معروف هستند. وجه مشترک تمامی این تجهیزات، قابلیت ارائه برنامه ی اجرا و سپس انجام کار بدون دخالت دستی و نیروی انسانی است و اپراتور صرفا به عنوان ناظر برای ارائه طرح و جلوگیری از مشکلات احتمالی پای دستگاه کار می کند.

تشابه دستگاه لیزر با سی انسی اجرای برنامه های طراحی شده است.

مهمترین ویژگی های دستگاه سی ان سی

از جمله مهمترین ویژگی های دستگاه سی ان سی، دقت، سرعت و دامنه ی کار بازوهای آن است. به عبارت دیگر، می توان کارهای دقیق، با حساسیت بالا، متفاوت و متنوعی را با استفاده از دستگاه سی ان سی در مدت زمان کوتاه به انجام رسانید. در حقیقت تفاوت اصلی این دستگاه با نمونه های الکترومکانیکی قدیمی تر، وجود سیستم های دیجیتال و کامپیوتری در اجرا و کنترل است که این قابلیت را به وجود آورده تا هر اقدامی با استفاده از نقشه و تبدیل کدهای برنامه نویسی شده به حافظه و پردازشگر دستگاه، بتواند با دقت بالا اجرا و همچنین قطعه ی تحت کار، میز و بازوهای دستگاه نیز به صورت پیوسته کنترل شود.

از دیگر ویژگی های عملکرد دستگاه سی ان سی، پاکیزگی آن است. چرا که دستگاه های مدرن سی ان سی علاوه بر وکیوم بودن و عدم نیاز به جمع آوری و نظافت بدنه و درز ها و قسمت های داخلی پس از هر عملیات، گرد، غبار و بخار حاصل در حین عملیات را نیز جمع نیز مکش و جمع آوری خواهند کرد.

اپراتور دستگاه سی ان سی

البته راه اندازی و بهره برداری هر چه بهتر و بهینه تر از دستگاه سی ان سی، نیازمند حضور اپراتور یا به اصطلاح کاربر حرفه ای و دقیق در هنگام کار با آن می باشد. چرا که هر اندازه قابلیت ها و ویژگی های این ماشین آلات بالاتر رود، به همان نسبت نیاز به تخصص و حساسیت و تمرکز در حین انجام پروسه ی اجرا دارد.

راه اندازی دستگاه سی ان سی نیازمند اپراتور حرفه ای است.

به عبارت بهتر، اپراتوری حرفه ای، باید به همان اندازه ی کیفیت و کارامدی و امکانات دستگاه سی ان سی مورد توجه و دقت باشد.

عملکرد ماشین سی ان سی مانند بسیاری از ماشین آلات دیجیتالی مشابه، ابتدا با تعریف یک طرح مشخص می شود.

این طرح ورودی شامل نقشه ی قطعه یا عمل مورد نظر برای اجرا است. به هر میزان که محصول نهایی نیازمند دقت و پرداختن به جزئیات ظریف داشته باشد، طرح اولیه نیز باید با دقت و مشخص بودن جزئیات و تلرانس های تعیین شده برای دستگاه تعریف گردد.

پس از تعریف طرح برای دستگاه سی ان سی، و همچنین قرار دادن متریال در جای مناسب، بازوها در محورهای دوگانه به اجرای درخواست مورد نظر و انجام حکاکی یا تغییر شکل قطعه می پردازد. در اینجا اپراتور حرفه ای برای کنترل طرح و همچنین کنترل عملکرد دستگاه حین فرآیند می تواند نقش اصلی خود را ایفا کند.

بیشتر بخوانید : دستگاه سی ان سی

 

دستگاه سی ان سی

اپراتور حرفه ای

نباید از این نکته غافل شویم

که علاوه بر خرید دستگاه سی ان سی مورد نظر و انتخاب اپراتور حرفه ای، باید شرکتی را برگزینیم که بهترین پشتیبانی و خدمات پس از فروش را به مشتری ارائه می دهد در غیر این صورت موارد بالا پس از برخورد به کوچکترین مشکلی، که شما قادر به حل آن نباشید، به هیچ نمی ارزد.

پس سعی کنید از شرکت های معتبر با خدمات پس از فروش خوب خرید نمایید تا پس از خرید، پشیمانی نداشته باشید.

شرکت سیمای شهر در رساندن خدمات به موقع و باکیفیت، پس از فروش دستگاه هایش، تلاش بسیار کرده است تا مشتری به مشکل برخورد نکند و با خاطری آرام کار خود را به جلو برد.

مواردی که باید در رابطه با اعتبار و سابقه شرکت به آن توجه کرد:

 • اعتبار فروشنده
 • سابقه فروشنده
 • رضایت مشتریان
 • تعداد متخصصین
 • نوع پشتیبانی
 • قیمت خدمات

سیمای شهر با داشتن سابقه طولانی و اعتبار بالای خود آماده اراده ماشین آلات و خدمات و پشتیبانی مناسب به افراد و شرکت ها است.

رضایت مشتری شرط اصلی و لازم برای مجموعه سیمای شهر می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !