عملکرد دستگاه سی ان سی

عملکرد دستگاه سی ان سی
5 (100%) 5 vote[s]

مسلما اگر ادعا شود که دستگاه سی ان سی یکی از پرکاربرد ترین و همچنین مورد استفاده ترین دستگاه ها در بسیاری از حوزه های صنعتی و کارگاهی می باشد، اغراق آمیز نخواهد بود. دامنه ی عملکرد و قابلیت های دستگاه سی ان سی چنان گسترده و متنوع است که توانسته نقش بسیار موثر خود را به خوبی در رشته ها و عملیات گوناگون ماشین سازی، قطعه سازی، مدل سازی، قالب سازی و همچنین شاخه هایی مانند صنایع چوب، امور تبلیغات و ساخت قطعات تزئینی و … ایفا کند.

دستگاه سی ان سی

در نگاه اول، به نظر می رسد دستگاه سی ان سی و به طور کلی دستگاه های تراش و برش و ماشین کاری، صرفا با مواد فلزی و در صنایع فلزی به کار می روند. در حالی که از چوب و سنگ و شیشه گرفته تا پلاستیک های فشرده، همگی می توانند برای مقاصد و اهداف گوناگون، به عنوان متریال تحت عملیات این ماشین آلات کاربرد داشته باشند.
به عبارت دیگر، دستگاه سی ان سی از جمله دستگاه های بسیار پر طرفدار در میان پیشه وران و صاحبان صنایع و مشاغل در موضوعات مختلف است.
اما دلیل این اتفاق و وسعت فواید این ماشین شگفت انگیز، به دلیل ساختار و قابلیت های عملکردی آن می باشد. فراگیر شدن استفاده از دستگاه سی ان سی در روزگار فعلی به اندازه ای است که برخی شرکت ها و کارخانجات که محصول و فرآیند تولید آنها مستقیما نیازی به دستگاه سی ان سی ندارد و در طول سال ها، امور مربوط به برش کاری و حکاکی خود را به صورت برون سپاری، به عهده ی پیمان کاران مستقل قرار می داده اند، امروزه ترجیح می دهند در کنار سایر ماشین آلات خود، یک دستگاه سی ان سی خریداری کرده و مستقر کنند و در موارد مورد نیاز، نسبت به رفع نیاز خود اقدام نمایند.

جالب است بدانید که برخی از ماشین آلات نیز در واقع جزو دستگاه های سی ان سی به حساب می آیند در صورتی که به دلیل تنوع و کاربردها و قابلیت های فراوان، با عناوین دیگری شناخته شده اند. از جمله ی این دستگاه ها، می توان دستگاه های لیزر را بر شمرد که به دستگاه برش و حکاکی لیزر معروف هستند. وجه مشترک تمامی این تجهیزات، قابلیت ارائه برنامه ی اجرا و سپس انجام کار بدون دخالت دستی و نیروی انسانی است و اپراتور صرفا به عنوان ناظر برای ارائه طرح و جلوگیری از مشکلات احتمالی پای دستگاه کار می کند.
از جمله مهمترین ویژگی های دستگاه سی ان سی، دقت، سرعت و دامنه ی کار بازوهای آن است. به عبارت دیگر، می توان کارهای دقیق، با حساسیت بالا، متفاوت و متنوعی را با استفاده از دستگاه سی ان سی در مدت زمان کوتاه به انجام رسانید. در حقیقت تفاوت اصلی این دستگاه با نمونه های الکترومکانیکی قدیمی تر، وجود سیستم های دیجیتال و کامپیوتری در اجرا و کنترل است که این قابلیت را به وجود آورده تا هر اقدامی با استفاده از نقشه و تبدیل کدهای برنامه نویسی شده به حافظه و پردازشگر دستگاه، بتواند با دقت بالا اجرا و همچنین قطعه ی تحت کار، میز و بازوهای دستگاه نیز به صورت پیوسته کنترل شود.
از دیگر ویژگی های عملکرد دستگاه سی ان سی، پاکیزگی آن است. چرا که دستگاه های مدرن سی ان سی علاوه بر وکیوم بودن و عدم نیاز به جمع آوری و نظافت بدنه و درز ها و قسمت های داخلی پس از هر عملیات، گرد، غبار و بخار حاصل در حین عملیات را نیز جمع نیز مکش و جمع آوری خواهند کرد.

اپراتور دستگاه سی ان سی

البته راه اندازی و بهره برداری هر چه بهتر و بهینه تر از دستگاه سی ان سی، نیازمند حضور اپراتور یا به اصطلاح کاربر حرفه ای و دقیق در هنگام کار با آن می باشد. چرا که هر اندازه قابلیت ها و ویژگی های این ماشین آلات بالاتر رود، به همان نسبت نیاز به تخصص و حساسیت و تمرکز در حین انجام پروسه ی اجرا دارد.
به عبارت بهتر، اپراتوری حرفه ای، باید به همان اندازه ی کیفیت و کارامدی و امکانات دستگاه سی ان سی مورد توجه و دقت باشد.
عملکرد ماشین سی ان سی مانند بسیاری از ماشین آلات دیجیتالی مشابه، ابتدا با تعریف یک طرح مشخص می شود. این طرح ورودی شامل نقشه ی قطعه یا عمل مورد نظر برای اجرا است. به هر میزان که محصول نهایی نیازمند دقت و پرداختن به جزئیات ظریف داشته باشد، طرح اولیه نیز باید با دقت و مشخص بودن جزئیات و تلرانس های تعیین شده برای دستگاه تعریف گردد.
پس از تعریف طرح برای دستگاه سی ان سی، و همچنین قرار دادن متریال در جای مناسب، بازوها در محورهای دوگانه به اجرای درخواست مورد نظر و انجام حکاکی یا تغییر شکل قطعه می پردازد. در اینجا اپراتور حرفه ای برای کنترل طرح و همچنین کنترل عملکرد دستگاه حین فرآیند می تواند نقش اصلی خود را ایفا کند.

دستگاه سی ان سی

نباید از این نکته غافل شویم که علاوه بر خرید دستگاه سی ان سی مورد نظر و انتخاب اپراتور حرفه ای، باید شرکتی را برگزینیم که بهترین پشتیبانی و خدمات پس از فروش را به مشتری ارائه می دهد در غیر این صورت موارد بالا پس از برخورد به کوچکترین مشکلی، که شما قادر به حل آن نباشید، به هیچ نمی ارزد.
پس سعی کنید از شرکت های معتبر با خدمات پس از فروش خوب خرید نمایید تا پس از خرید، پشیمانی نداشته باشید.

شرکت سیمای شهر در رساندن خدمات به موقع و باکیفیت، پس از فروش دستگاه هایش، تلاش بسیار کرده است تا مشتری به مشکل برخورد نکند و با خاطری آرام کار خود را به جلو برد.

رضایت مشتری شرط اصلی و لازم برای مجموعه سیمای شهر می باشد.دیدگاهتان را بنویسید