عملکرد مزایای دستگاه cnc

0 522

اگر پانزده یا بیست سال پیش در مورد مزایای دستگاه cncسوال می شد، شاید به ندرت حتی در میان صنعتگران و آشنایان به حوزه ی مسائل فنی کسی می توانست پاسخی کامل و قابل قبول ارائه دهد. در آن زمان اطلاعی از مزایای دستگاه cnc نداشتند. چرا که در آن زمان انواع ماشین آلات کوچک و بزرگ فعال در کارگاه ها و کارخانجات مختلف، شامل ماشین آلات مکانیکی و یا نیمه اتوماتیک بودند.
امور تراش و براده برداری سطحی تا جای ممکن توسط دستگاه های فرز انجام می گرفت و این ماشین آلات نیز به ویژه آنهایی که ساخته کشورهایی همچون آلمان بودند، می توانستند نیازها و مطالبات مختلف صنعتگران و اهالی حوزه ی فنی را پاسخگو باشند.


از طرف دیگر، تنوع و تفاوت انواع رشته ها و حوزه های فعالیت های صنعتی چنان گسترده شده که بخشی از نیازها می بایست توسط دستگاه های پیشرفته تر و کارآمدتری انجام گردند.

مزیت دستگاه cnc

سی ان سی چیست؟

CNC فرم کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control و به معنی کنترل عددی رایانه‌ای می‌باشد. در واقع این نوع از دستگاه ها با کنترل های کامپیوتری قادرند کارها را با سرعت و دقل بیشتری انجام دهند. به کمک این دستگاه می توان عملیات های ماشین کاری با دقت زیاد را انجام داد.

با این دستگاه می توان عملیات ماشین کاری دقیق را انجام داد.

امروزه با پیچیده شدن قطعات، فرآیند ماشین کاری ان نیز بسیار پیچیده شده است و بدون کمک این ماشین های دقیق نمی توان چنین محصولاتی را تولید کرد. یکی دیگر از قابلیت های این دستگاه ها تولید چندین قطعه بدون کوچکترین اختلافی است و می توان تولیدات سری و یکنواختی را انجام داد. با کمک این دستگاه ها می توان متریال های گوناگونی را ماشین کاری کرد.

بیشتر بخوانید : دستگاه سی ان سی

متریال غیر فلزی و مزایای دستگاه cnc

یکی از بارز ترین مصداق های این ادعا، کار بر روی متریال های غیر فلزی برای مقاصد گوناگونی از جمله:

 • تبلیغات
 • مدل سازی
 • ساخت نمونه های کوچک از قطعات
 • ساخت تجهیزات بزرگ به عنوان ماکت سازی 
 • برش پارچه
 • و …

در تمامی این موارد، استفاده از مواد غیرفلزی چنان فراگیر شده که دیگر صنایع فلزی مانند گذشته به عنوان بخش اصلی صنعت و فعالیت های فنی شناخته نمی شوند.

مواد غیرفلزی خیلی فراگیرتر از مواد فلزی شده است.

به دنبال همین تغییرات و تنوع به وجود آمده طی سال های اخیر، سوال اینجاست که آیا همان ماشین آلات و دستگاه های فرز یا برش کاری و حکاکی کلاسیک که مکانیکی یا اتوماتیکی بودند می توانند جوابگوی این حجم گسترش و تغییرات باشند یا خیر؟

پاسخ این سوال در توسعه و استقبال از دستگاه cnc نهفته است. در واقع این دستگاه ها توانسته اند نقاط ضعف آن ماشین آلات قدیمی برای نیازها و حوزه های کاری جدید را جبران کنند. چرا که مزیت ها و قابلیت های این نوع از ماشین آلات مدرن، چنان تغییراتی کرده که برای چالش ها و تولیدات جدید نیز می تواند کارآمد و به خوبی مفید باشد.

 

مزیت دستگاه cnc

یکی از مهم ترین این مزیت ها، همان گونه که اشاره شد، توانایی کار بر روی متریال های مختلف غیر فلزی است. در واقع این توانایی چنان پر منفعت و مورد استقبال بوده که امروزه در بسیاری از شاخه های صنایع غیر فلزی حتی کار بر روی سنگ و شیشه نیز از دیگر مزایای دستگاه cnc میباشد.

به عنوان یادآوری، کمک به ساخت ماکت های کوچک غیر فلزی از ساختارها و قطعات بزرگ و پیچیده، یکی از مهم ترین کاربردهای دستگاه cnc به شمار می رود. چرا که به این ترتیب می توان از هزینه ها و خسارات احتمالی ناشی از ساخت نمونه ی اصلی، تا حد زیادی جلوگیری کرد.

از مزیت های دستگاه سی ان سی کار بر روی متریال های گوناگون است.

متریالی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • آلومینیوم
 • برنج
 • مس
 • استیل
 • تیتانیوم
 • چوب
 • فوم
 • فایبرگلس
 • تفلون
 • انواع پلاستیک

مزایای دستگاه cnc

یکی دیگر از مزایا، سرعت عمل نسبتا مطلوب دستگاه cnc در انجام عملیات محوله است. با توجه به مکانیزم پیچیده و خودکار، این ماشین آلات می توانند عملیات های نسبتا خاص و گوناگونی را در مدت زمان قابل قبولی بر روی قطعه یا تجهیز مورد نظر پیاده سازی کنند.

در واقع مزیت سرعت برای تولیدکنندگان و صنعتگران از آن جهت مهم است که می توانند در مدت زمان واحد، تناژ یا تیراژ تولیدی خود را افزایش داده و در نتیجه ظرفیت تولیدی خود را ارتقا دهند. همچنین سرعت بالا می تواند در کاهش هزینه هایی از جمله میزان ساعت-نفر و برخی از هزینه های ثابت تابع زمان از جمله انرژی، تا حد زیادی منجر صرفه جویی شود.

عملکرد دستگاه cncدقت دستگاه سی ان سی

یکی دیگر از قابلیت های مهم دستگاه cnc، دقت بالای آنهاست. در واقع یکی از اصلی ترین و قابل اتکا ترین موضوعات مورد توجه کاربران و کارفرمایان در مورد قطعات و سطوحی که نیاز به تراش یا برش و تغییر شکل دارند، حساسیت و دقت بالای مورد نیاز برای پیاده سازی طرح از پیش تعیین شده است. در نتیجه نمی توان انتظار داشت که ماشین آلات مکانیکی بتوانند تلرانس ها و حساسیت ها و همچنین تنوع طرح و نقش های لازم را پیاده سازند.

از طرف دیگر، دقت کار این دستگاه ها باعث می شود هزینه ها و زمان ناشی از دوباره کاری و رفع ایرادات برای سفارشات و عملیات های پیچیده نیز تا حد زیادی کاهش یابد. از سوی دیگر، دقت بالای دستگاه cnc موجب می شود تا اختیار کارفرما و صاحب دستگاه برای پذیرش سفارشات حساس و ظریف بالاتر رفته و نگرانی و استرس کمتری بابت این موضوع داشته باشد.

 

کنترل عملیات

از جمله دیگر قابلیت منحصر به فرد دستگاه cnc، توانایی کنترل عمیات است. در مجموع، مورد کنترل را می توان یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین موارد پیشرفت دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی دانست. چرا که این دستگاه ها با برخورداری از سیستم های دیجیتالی، توانسته اند به خوبی از قابلیت کنترل عملیات نیز برخوردار گردند.
این موضوع علاوه بر انجام کار بی نقص بر روی قطعه، ضریب ایمنی دستگاه را نیز بالا برده و می تواند از وقوع بسیاری از حوادث جلوگیری کند.

خدمات پس از فروش

اما خدمات پس از فروش و پشتیبانی های فروشنده را نمی توان نادیده گرفت. بخش مهمی از فرآیند فروش این دستگاه ها، شامل چگونگی و مدت زمان پشتیبانی ماشین توسط فروشنده پس از خرید می باشد. این بخش چنان حائز اهمیت است که اصلا نباید توسط کاربران و خریداران نادیده گرفته شود و آن را موضوعی پیش پا افتاده و بی اهمیت تلقی کنند. چرا که در صورت تحویل گرفتن دستگاه سی ان سی بدون پشتیبانی، دیر یا زود با ایجاد اشکال فنی، صاحب کار مجبور است برای تعمیر تا تعویض قطعه ی معیوب، برای مدتی عملیات آن را متوقف کرده و به ناچار کل فرآیند تولید را مختل کند.

مواردی که باید به آن توجه کرد:

 • اعتبار فروشنده
 • سابقه فروشنده
 • رضایت مشتریان
 • تعداد متخصصین
 • نوع پشتیبانی
 • قیمت خدمات

با توجه به موارد ذکر شده خدمات پس از فروش از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !