معرفی دستگاه چاپ بنر

معرفی دستگاه چاپ بنر
5 (100%) 1 vote[s]

معرفی دستگاه چاپ بنر در چاپ خانه های قدیمی، که در بسیاری از شهرهای کشور با تعداد نسبتا کم و حتی در برخی مناطق به تعداد انگشت شمار پراکنده بودند در حقیقت اتاق ها و سالن های کوچک و بزرگی را شامل می شدند که با استفاده از تجهیزات قدیمی و مکانیکی، کار چاپ را بر روی کاغذ یا مقوا انجام داده و برای اهداف انتشار و یا تبلیغات گوناگون، فعالیت می کردند.

امروزه از این قبیل چاپخانه ها به تعداد بسیار کمی باقی مانده است و اغلب جای خود را به دفاتر و موسسات پیشرفته و مدرن چاپ و تبلیغات داده اند. این موسسات و دفاتر، با برخورداری از ماشین آلات مدرن در حوزه چاپ و تبلیغات مشغول به کار هستند و می توان ادعا کرد که دیگر هیچ کدام از ماشین آلات مورد استفاده ی آنها، ساختار و کارکرد مکانیکی نداشته و به صورت الکترونیکی و کامپیوتری، نسبت به انجام امور مربوط به این صنعت رو به پیشرفت، می پردازند.

خدمات دستگاه چاپ بنر

یکی از مهم ترین و پیشرفته ترین ماشین آلات این حوزه، دستگاه چاپ بنر است. دستگاهی که شاید از عمر کاری آن تنها بیست یا سی سال می گذرد و توانسته است جایگاه خود را به میزان قابل توجهی در این زمینه گسترش دهد.

برای آشنایی با دستگاه چاپ بنر، لازم است به دو مورد مهم به عنوان قابلیت این دستگاه، یعنی سرعت و کیفیت اشاره کرد. این دو قابلیت، به دلیل مکانیزم خاص و پیشرفته ی کامپیوتری و دیجیتال دستگاه چاپ بنر، توانسته است خروجی های گوناگونی را با سطح کیفی بالا ارائه دهد.

این دستگاه با توانایی چاپ نقش و متن بر روی متریال های گوناگونی از جمله بنر، فلکسی، استیکر و یا برخی از انواع پارچه های پوشش دهی شده، می تواند برای تامین نیازهای مختلف در خصوص تبلیغات و انتشار آگهی ها و تابلوهایی در ابعاد متنوع، نقش کلیدی خود را ایفا کند.

پس می توان نتیجه گرفت که کارکرد دستگاه چاپ بنر، هم تابع نیاز بازار انتشارات و تبلیغات بوده و هم بر روی این حوزه تاثیرات قابل توجهی داشته و دارد.

در مرحله ی نخست کار با دستگاه چاپ بنر، باید طرح مورد نظر برای چاپ به آن ارائه گردد. اما ارائه ی طرح به دستگاه، به هیچ وجه مورد ساده و بی اهمیتی نیست. چرا که متن یا طرح اولیه باید از کیفیت و وضوح تصوری بالا برخوردار بوده و با مهارت و دقت خاصی پیش از ورود به دستگاه، مورد بازبینی و کنترل اپراتور قرار گیرد.

اپراتور دستگاه چاپ بنر

در حقیقت اپراتور دستگاه چاپ بنر در اولین مرحله، باید نسبت به مناسب بودن طرح ورودی ماشین تحت نظارت خود آگاهی و اطمینان لازم برخوردار باشد. از جمله ی این موارد قابل بررسی، می توان به الگوی رنگ بندی طرح ورودی، شفافیت و وضوح تصویر و همچنین تناسب ابعاد و خصوصیات طرح و رنگ با متریال مورد استفاده، اشاره نمود.

کیفیت طرح بستگی به نرم افزارهای رسم و اجرای آن نیز دارد. به عنوان نمونه برای متریال هایی مانند بنر، استفاده از طرح های وکتور که با نرم افزارهای کارل یا ایلاستریتور تهیه شده اند، بتواند خوراک بسیار مناسبی باشد.

حتی بررسی واژگان و ایرادات نوشتاری و املایی متن موجود در طرح اولیه نیز جزو نکاتی است که باید توسط اپراتور دستگاه چاپ بنر از آغاز کار مورد بررسی قرار بگیرد.

اما پس از تصحیح و تائید اپراتور، این طرح اولیه برای دستگاه چاپ بنر قابل فهم نمی باشد. لذا باید بوسیله ی نرم افزار ریپ، به کدهای قابل فهم تبدیل شده و سپس کار چاپ با حرکت هد دستگاه روی بنر آغاز گردد.

می توان هد دستگاه را مهمترین بخش سخت افزاری آن دانست. در حقیقت هد، با حرکت بر روی سطح متریال، هر نقطه از طرح را طبق دستور العمل نرم افزار ریپ، بر روی هر نقطه از متریال چاپ کند. این فرآیند ممکن است بر اساس درخواست کاربر به راه های متفاوتی انجام شود. به عنوان نمونه اگر درخواست گردد که چاپ به حالت «1-PASS» یا تک پس باشد، این دستور به نرم افزار ریپ داده شده و از طریق ریپ به هد منتقل می گردد و در نتیجه با هر بار عبور هد، بخشی از تصویر به صورت نواری با رنگ بندی و وضوح مشخص، تکمیل می گردد. اما اگر درخواست اپراتور، چاپ به حالت «2-PASS» یا دو پس باشد، نوار تحت عبور هد روی سطح متریال به دو باریکه تقسیم شده و با یک بار تردد هد، یکی از باریکه ها به صورت کمرنگ چاپ می شود و باریکه ی دیگر که در تردد قبلی هد کمرنگ شده، این بار تکمیل می گردد. به بیان دیگر هر نوار زیر عبور هد یکبار با رفت و بار دیگر با برگشت هد، رنگ های طرح را به خود می گیرد.

از تحلیل این فرآیند مشخص می شود که هر چه تعداد PASS برای چاپ بیشتر باشد، میزان جوهر مصرفی نیز بیشتر خواهد شد. همچنین زمان تمام شده برای چاپ کامل یک طرح نیز بیشتر شده و لذا اپراتور باید وقت بیشتری را برای دریافت محصول خروجی دستگاه بنر پای دستگاه بگذراند و واضح است که زمان بیشتر مصرفی توسط دستگاه و اپراتور برای انجام فرآیند، به معنی صرف هزینه ی بیشتر خواهد بود.

لذا با توجه به نیاز مشتری و همچنین میزان کیفیت کار از یک طرف، و قیمت تمام شده از طرف دیگر، باید تعادلی در نظر گرفته شود تا بازدهی کار اصولی و منطقی باشد.
دیدگاهتان را بنویسید