معرفی دستگاه چاپ بنر

0 156

معرفی دستگاه چاپ بنر در چاپ خانه های قدیمی، که در بسیاری از شهرهای کشور با تعداد نسبتا کم و حتی در برخی مناطق به تعداد انگشت شمار پراکنده بودند در حقیقت اتاق ها و سالن های کوچک و بزرگی را شامل می شدند که با استفاده از تجهیزات قدیمی و مکانیکی، کار چاپ را بر روی کاغذ یا مقوا انجام داده و برای اهداف انتشار و یا تبلیغات گوناگون، فعالیت می کردند.

امروزه از این قبیل چاپخانه ها به تعداد بسیار کمی باقی مانده است و اغلب جای خود را به دفاتر و موسسات پیشرفته و مدرن چاپ و تبلیغات داده اند. این موسسات و دفاتر، با برخورداری از ماشین آلات مدرن در حوزه چاپ و تبلیغات مشغول به کار هستند و می توان ادعا کرد که دیگر هیچ کدام از ماشین آلات مورد استفاده ی آنها، ساختار و کارکرد مکانیکی نداشته و به صورت الکترونیکی و کامپیوتری، نسبت به انجام امور مربوط به این صنعت رو به پیشرفت، می پردازند.

معرفی دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر یکی از دستگاه های چاپ است که امروزه طرفداران بسیاری دارد. این دستگاه صنعت چاپ را متحول کرده است و توانسته جایگاه خوبی برای خود پیدا کند. با معرفی دستگاه چاپ بنر صنعت تبلیغات پیشرفت بسیاری کرد. اکنون در بسیاری از شهرها می توان این دستگاه ها را مشاهده کرد. این دستگاه کاربردهای فراوانی در ساخت تابلوها، اعلامیه های شهری و خبر رسانی ها دارد. بدون کمک این دستگاه بخش قابل توجهی از تبلیغات ممکن نخواهد بود. این دستگاه توانایی چاپ متریال های گوناگونی را دارد. کیفیت و سرعت عمل این دستگاه باعث شده است طرفداران بسیاری پیدا کند.

انواع متریال های قابل چاپ:

 • بنر
 • فلکسی
 • پارچه
 • استیکر
 • کاغذدیواری
 • و …

دستگاه چاپ بنر جایگاه ویژه ای در صنعت چاپ دارد.

خدمات دستگاه چاپ بنر

با معرفی دستگاه چاپ بنر بایستی به خدمات آن نیز توجه شود. یکی از مهم ترین و پیشرفته ترین ماشین آلات این حوزه، دستگاه چاپ بنر است. دستگاهی که شاید از عمر کاری آن تنها بیست یا سی سال می گذرد و توانسته است جایگاه خود را به میزان قابل توجهی در این زمینه گسترش دهد. برای آشنایی با دستگاه چاپ بنر، لازم است به دو مورد مهم به عنوان قابلیت این دستگاه، یعنی سرعت و کیفیت اشاره کرد. این دو قابلیت، به دلیل مکانیزم خاص و پیشرفته ی کامپیوتری و دیجیتال دستگاه چاپ بنر، توانسته است خروجی های گوناگونی را با سطح کیفی بالا ارائه دهد. 

دقت و سرعت دستگاه چاپ بنر از قابلیت های اساسی آن است. این دو قابلیت موجب خروجی های با سطح کیفی بالا گردیده است.

از مزیت های دستگاه چاپ بنر:

 • کیفیت بالا
 • چاپ با دقت
 • وضوح تصاویر
 • شفافیت متون
 • چاپ انواع طرح
 • چاپ سریع
 • رنگبندی زیاد

این دستگاه با توانایی چاپ نقش و متن بر روی متریال های گوناگونی از جمله بنر، فلکسی، استیکر و یا برخی از انواع پارچه های پوشش دهی شده، می تواند برای تامین نیازهای مختلف در خصوص تبلیغات و انتشار آگهی ها و تابلوهایی در ابعاد متنوع، نقش کلیدی خود را ایفا کند.

پس می توان نتیجه گرفت که کارکرد دستگاه چاپ بنر، هم تابع نیاز بازار انتشارات و تبلیغات بوده و هم بر روی این حوزه تاثیرات قابل توجهی داشته و دارد.

کار با دستگاه

در مرحله ی نخست کار با دستگاه چاپ بنر، باید طرح مورد نظر برای چاپ به آن ارائه گردد. اما ارائه ی طرح به دستگاه، به هیچ وجه مورد ساده و بی اهمیتی نیست. چرا که متن یا طرح اولیه باید از کیفیت و وضوح تصوری بالا برخوردار بوده و با مهارت و دقت خاصی پیش از ورود به دستگاه، مورد بازبینی و کنترل اپراتور قرار گیرد.

اپراتور دستگاه چاپ بنر

در حقیقت اپراتور دستگاه چاپ بنر در اولین مرحله، باید نسبت به مناسب بودن طرح ورودی ماشین تحت نظارت خود آگاهی و اطمینان لازم برخوردار باشد. از جمله ی این موارد قابل بررسی، می توان به الگوی رنگ بندی طرح ورودی، شفافیت و وضوح تصویر و همچنین تناسب ابعاد و خصوصیات طرح و رنگ با متریال مورد استفاده، اشاره نمود.

کیفیت طرح

کیفیت طرح بستگی به نرم افزارهای رسم و اجرای آن نیز دارد. به عنوان نمونه برای متریال هایی مانند بنر، استفاده از طرح های وکتور که با نرم افزارهای کارل یا ایلاستریتور تهیه شده اند، بتواند خوراک بسیار مناسبی باشد. حتی بررسی واژگان و ایرادات نوشتاری و املایی متن موجود در طرح اولیه نیز جزو نکاتی است که باید توسط اپراتور دستگاه چاپ بنر از آغاز کار مورد بررسی قرار بگیرد. اما پس از تصحیح و تائید اپراتور، این طرح اولیه برای دستگاه چاپ بنر قابل فهم نمی باشد. لذا باید بوسیله ی نرم افزار ریپ، به کدهای قابل فهم تبدیل شده و سپس کار چاپ با حرکت هد دستگاه روی بنر آغاز گردد.

هد دستگاه

می توان هد دستگاه را مهمترین بخش سخت افزاری آن دانست. در حقیقت هد، با حرکت بر روی سطح متریال، هر نقطه از طرح را طبق دستور العمل نرم افزار ریپ، بر روی هر نقطه از متریال چاپ کند. این فرآیند ممکن است بر اساس درخواست کاربر به راه های متفاوتی انجام شود.

به عنوان نمونه

به عنوان نمونه اگر درخواست گردد که چاپ به حالت «۱-PASS» یا تک پس باشد، این دستور به نرم افزار ریپ داده شده و از طریق ریپ به هد منتقل می گردد و در نتیجه با هر بار عبور هد، بخشی از تصویر به صورت نواری با رنگ بندی و وضوح مشخص، تکمیل می گردد. اما اگر درخواست اپراتور، چاپ به حالت «۲-PASS» یا دو پس باشد، نوار تحت عبور هد روی سطح متریال به دو باریکه تقسیم شده و با یک بار تردد هد، یکی از باریکه ها به صورت کمرنگ چاپ می شود و باریکه ی دیگر که در تردد قبلی هد کمرنگ شده، این بار تکمیل می گردد. به بیان دیگر هر نوار زیر عبور هد یکبار با رفت و بار دیگر با برگشت هد، رنگ های طرح را به خود می گیرد.

هد دستگاه بنر اهمیت بسیار زیادی در کیفیت دارد.

از تحلیل این فرآیند مشخص می شود که هر چه تعداد PASS برای چاپ بیشتر باشد، میزان جوهر مصرفی نیز بیشتر خواهد شد. همچنین زمان تمام شده برای چاپ کامل یک طرح نیز بیشتر شده و لذا اپراتور باید وقت بیشتری را برای دریافت محصول خروجی دستگاه بنر پای دستگاه بگذراند و واضح است که زمان بیشتر مصرفی توسط دستگاه و اپراتور برای انجام فرآیند، به معنی صرف هزینه ی بیشتر خواهد بود. لذا با توجه به نیاز مشتری و همچنین میزان کیفیت کار از یک طرف، و قیمت تمام شده از طرف دیگر، باید تعادلی در نظر گرفته شود تا بازدهی کار اصولی و منطقی باشد.


خدمات پس از فروش

دستگاه های چاپ بنر نیاز به سرویس های دوره ای و یا تعمیرات فوری دارند. زمان در این شغل نقش مهمی را ایفا می کند. عدم سرویس دهی به موقع موجب ضررهای مالی بسیاری می شود و در برخی موارد اعتبار فرد را نیز از بین می برد. در صورت تحویل گرفتن دستگاه چاپ بنر بدون پشتیبانی، دیر یا زود با ایجاد اشکال فنی، صاحب کار مجبور است برای تعمیر تا تعویض قطعه ی معیوب، برای مدتی عملیات آن را متوقف کرده و به ناچار کل فرآیند چاپ و سفارش گیری از مشتریان را مختل کند.

مواردی که باید به آن توجه کرد:

 • اعتبار فروشنده
 • سابقه فروشنده
 • متخصصین حرفه ای
 • پشتیبانی سریع

از این رو خدمات پس از فروش و پشتیبانی های فروشنده را نمی توان نادیده گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !