نکات مهم خرید دستگاه برش لیزر

0 530

آنهایی که با دنیای صنعت و صنوف فنی و مهندسی آشنایی دیرینه دارند، به خوبی جریان تغییر انواع دستگاه های ماشین سازی از حالت مکانیکی و نیمه اتوماتیک به تمام اتوماتیک و هوشمند را درک و تجربه کرده اند. در واقع کسب تجربه و دانش و مهارت برای مدیران و صاحبان صنایع در همین موضوع گنجانده می شود که چطور توانسته اند با استفاده از امکانات و در شرایط نه چندان راحت، با ماشین آلات سنگین و خشن برای کار شکل دهی و آماده سازی انواع قطعات و تجهیزات گوناگون، کار خود را به پیش برند. برای صنعتگر بیست یا سی سال پیش، تصور کار با ماشینی به نام دستگاه برش لیزر که می تواند در زمان کم، با دقت فوق العاده بالا، بدون نیاز به دخالت دستی اپراتور طبق نقشه ی کامپیوتری عملیات لازم را انجام دهد، بسیار دور از ذهن بود.

 

دستگاه لیزر

دستگاه برش لیزر

یکی از تکنولوژی های پیشرفته ای که به کمک صنایع آمده است تا کارها را از شیوه سنتی به شیوه مدرنی تبدیل کند، دستگاه برش لیزر است. این نوع از دستگاه های علاوه بر سرعت زیادی که دارند ظرافت عملیات برش را نیز به شدت افزایش داده اند. می توان به کمک این دستگاه ها متریال های گوناگون را با دقت برش داد و به صورت سری تولید نمود.

انواع متریال ها قابل استفاده:

 •  چوب
 • سنگ
 • تفلون
 • شیشه
 • چرم
 • پارچه
 • فلز
 • استیل

دستگاه های لیزری توان برش و حکاکی متریال های فلزی و غیر فلزی را دارا می باشند.

خرید دستگاه برش لیزر

امروزه اما با ورود ماشین های CNC به عرصه ی کارخانجات و کارگاه های کوچک و بزرگ تولیدی، آن تفکر ایده آلی که بیشتر به رویا شبیه بود، تحقق پیدا کرده است. این دستگاه ها کارها را به شدت آسان کرده و به همان نسبت دقت و ظرافت انجام برش را افزایش داده است.

دستگاه های CNC از جمله دستگاه برش لیزر می تواند عملیات گوناگونی را انجام دهند از جمله:

 • برش
 • حکاکی
 • سوراخ کاری
 • شیار زنی
 • و …

این دستگاه ها می توانند تمامی این علیات را بر روی قطعه یا صفحه ی مربوطه انجام دهد و با آلایندگی کمتر، ضریب ایمنی و تمیزی بسیار بیشتر و همچنین دقت و سرعت بسیار بالاتر، در جهت افزایش کیفیت محصول خروجی و تیراژ کار، کمک شایانی به صاحبان مشاغل این حوزه داشته باشد.

دستگاه های لیزری می توانند عملیات گوناگونی را انجام دهند.

کاربردهای دستگاه لیزر

به دلیل قابلیت ها و توانایی بالای دستگاه برش لیزر، و برخورداری از سیستم کنترلی بسیار حساس و هوشمند، این ماشین شگفت انگیز می تواند در صنایع و مشاغل بسیار متنوع و متفاوتی، آنچه را که مورد نیاز کارآفرینان و کارفرمایان است، برآورده کند.

علاوه بر این موارد، توانایی کار بر روی مواد یا به عبارت بهتر متریال های غیر فلزی نیز باعث افزایش بیش از پیش دامنه ی استقبال و استفاده از دستگاه برش لیزر شده است. به همین ترتیب، بخش قابل توجهی از قطعات و لوازمی که در حوزه هایی مانند تزئینات، ساخت و شکل دهی قطعات و تجهیزات خانگی و اداری و همچنین امور مربوط به صنایع چاپ، بسته بندی و تبلیغات تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند، شکل و مشخصات خود را مدیون عملکرد دقیق دستگاه برش لیزر هستند.

قابلیت های دستگاه برش لیزری

از این رو در فضای فنی و مدرن امروز و در میان ماشین آلات گوناگونی که برای تولید و آماده سازی یک بدنه ی کیس کامپیوتر و یا حتی یک جعبه ی چوبی دستمال کاغذی گرفته تا قطعات سنگین کشتی های غولپیکر، نقش دارند، تصور حذف دستگاه برش لیزر ناممکن است.

ماشین های برش لیزری در تولید محصولات متنوع و زیادی نقش اساسی دارند.

بدون تردید ساخت و شکل دهی وسایل و لوازم گوناگون تزئینی و یا کاربردی، قطعات مورد استفاده برای ساخت و مونتاژ تجهیزات مختلف و همچنین انجام عملیات حکاکی، سوراخ زنی، فرم دهی، شیارزنی و برش بر روی صفحاتی که می توانند به عنوان بدنه و قسمت های پوششی و … در ماشین آلات و یا لوازم خانگی و صنعتی جای گذاری شوند، همه به لطف دستگاه برش لیزر انجام می شود.

این عملیات می تواند در عمق و ابعاد متفاوت طبق طرح و نقشه ی از پیش تعیین شده انجام گیرد و خواسته های مشتری و سفارش دهنده را تا حد قابل قبولی تحویل دهد.

بیشتر بخوانید : قیمت دستگاه برش لیزر

 

دستگاه لیزر

محدودیت های دستگاه لیزر

البته نباید فراموش کرد که بهرحال هر ماشین محدودیت­ها و شرایط ویژه ی خود را دارد و تغییرات و وسعت اختیارات قابل اعمال هر دستگاه بر قطعه یا صفحه ی مورد نظر، باید در هنگام طراحی و ارائه سفارش به خوبی مدنظر قرار گیرد. به عبارت بهتر نمی توان انتظار هر عملیات با هر ابعاد را از دستگاه برش لیزر داشت و به منظور انجام فرآیندهای لازم روی قطعه یا تجهیز، طراح باید برنامه ای برای استفاده از دو یا چند ماشین مختلف را در دستور کار قرار دهد.

مثلا نمی توان از دستگاه برش لیزر با ابعاد کوچک، انتظار انجام سوراخکاری بر روی صفحات ضخیم و بسیار سنگین را داشت. اما در مجموع این دستگاه ها نسبت به نمونه های مشابه مکانیکی و قدیمی تر خود، کارآیی، دقت و سرعت عمل بسیار بهتری دارند.

در واقع اگر فقط همان دو عامل سرعت و دقت را برای این دستگاه ها مدنظر قرار دهیم باز هم بر کلیت خصوصیات آن و میزان محبوبیت و استقبال مشتریان، تاثیر چندانی نخواهد گذاشت. چرا که این افراد تا جای ممکن از دستگاه برش لیزر برای انجام امور دقیق تر و سریع تر بهره می گیرند و ملاک اصلی برای خرید این نوع ماشین آلات لیزری، نیز کارآیی سریع­تر و دقیق­تر آنهاست.

سرعت و دقت از مهمترین مزیت های دستگاه برش لیزر می باشند.

عوامل خرید دستگاه برش لیزر

پس اولین عامل مهم در تصمیم برای خرید دستگاه برش لیزر، این موضوع می باشد که آیا امور اجرایی و فرآیندهای مورد نیاز، قرار است تا چه اندازه دقیق و سریع انجام گیرند. چرا که قابلیت و امکانات هر دستگاه باید با سطح نیاز خریدار و تلرانس و حساسیت و کاری که قرار است با آن انجام شود، تناسب و هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت نه تنها ممکن است برگشت هزینه ی خرید به راحتی و در زمان پیش بینی شده اتفاق نیفتد، بلکه ملاحظات و ملزومات لازم برای نگهداری و کار با این ماشین آلات هم به درستی رعایت نشود. لازم به توضیح است که بدلیل ظرافت بالای ساختار و مکانیزم ماشین آلات برش لیزر، نگهداری و رعایت آداب کار با آن هم به نسبت حساسیت و نظم ویژه ای را می طلبد.

 

خرید دستگاه لیزر

پس از قطعی شدن تصمیم برای خرید دستگاه برش لیزر، باید به اعتبار برند سازنده و همچنین سابقه ی فروشنده ی آن نیز توجه شود. در سال های اخیر به دلیل افزایش بیش از حد استقبال از خرید دستگاه برش لیزر برای امور گوناگونی که قبلا اشاره شد، بازار فروش این قبیل ماشین آلات نیز گسترده شده و این موضوع سبب گردیده تا عده ای که متاسفانه از تجربه و پشتوانه های دانش چندانی برخوردار نیستند، تنها با هدف درآمدهای کلان و کوتاه مدت از راه واسطه گری های سودجویانه، اقدام به فروش برخی دستگاه برش لیزر کنند. این مشکل تا جایی پیش می رود که دستگاه های ارائه شده بدون پشتیبانی و خدمات پس از فروش، بخشی از بازار را به خود اختصاص می دهد و در مواقع ضروری ممکن است صاحب دستگاه را با مشکل مواجه کند.

خدمات پس از فروش

حتی اگر برند و نام سازنده ی دستگاه و تجهیزات مختلف آن، معروف و معتبر باشد، باز هم یکی از مهم ترین معیارها برای خرید دستگاه برش لیزر، خدمات پس از فروش خواهد بود. در حقیقت می توان گفت یکی از راه های شناخت فروشنده و اطمینان خاطر بابت کار با دستگاهی مناسب و بادوام، اطمینانی است که برای پشتیبانی پس از معامله ی خرید، خاطر مشتری را آسوده می کند.

مواردی که باید به آن توجه کرد:

 • اعتبار فروشنده
 • سابقه فروشنده
 • رضایت مشتریان
 • تعداد متخصصین
 • نوع پشتیبانی
 • قیمت خدمات

دلیل این اهمیت چندان پیچیده نیست، حتی اگر خرید دستگاه هزینه ی زیادی در بر داشته باشد، باز هم پشتیبانی های پس از فروش، می تواند بخش قابل توجهی از ضرر ناشی از توقف و خسارت به خط تولید را کاهش دهد. از همین رو امکان استفاده از خدمات پس از فروش، دست کمی از کیفیت قطعات و سیستم سخت افزاری و نرم افزاری ماشین ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما در ارتباط باشید !