شبه بنر راهکاری ایرانی برای مقابله با بنر چینی

0 2,735
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

شبه بنر نامی جدید در صنعت چاپ و تبلیغات ایران است. اوایل امسال بود که با چند برابر شدن قیمت ارز بنر های مصرفی چاپخانه داران چند برابر افزایش یافت. همچنین افزایش چند برابری تعرفه ها که در سال های گذشته از 4 درصد به 32 درصد رسیده بود  خرید بنر را برای دستگاه داران بنر به کابوس سخت و پرهزینه تبدیل کرده است. به طوری که چاپ بنر برای بسیاری از چاپخانه ها صرفه اقتصادی نداشت و از طرفی بازار نیز تحمل افزایش قیمت های زیاد را نداشت و باید چاره ای اندیشیده می شد تا این معضل بر طرف گردد و بتوان از رکود بازار گذر کرده و به روال تولید قبل بازگشت.

در واقع بنر خام مهمترین ماده اولیه یک کارگاه چاپ بنر است .وقتی قیمت بنر از حدود 2 هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش یافت بسیاری از دارندگان دستگاه بنر قادر به ادامه کار نخواهند بود. قیمت 6 برابری بنر موجب افزایش شدید قیمت نهایی شد و مشتری هم تحمل پرداخت چنین هزینه گزافی را نداشت.

داستان بوجود آمدن شبه بنر

شاید برای شما سوال باشد که شبه بنر چیست ؟ آیا تکنولوژی آن با تولید بنر چینی یکی است ؟

با افزایش قیمت بی رویه بنر مصرفی چاپخانه داران تعدادی از تولید کنندگان نساجی که سال هاست متریال های پی وی سی تولید می کنند با تغیراتی در ساختار دستگاه های خود به فکر تولید متریالی برای جایگزینی بنر افتادند تا هم محصول جدیدی را تولید کرده و هم از بازار راکد خود رهایی پیدا کنند. در واقع شبه بنر نوع ایرانی بنر است که با تغیراتی در آن همان کارکرد بنر را دارا است.

در گذشته در اصفهان تولید کنندگان زیادی بودند که برزنت های پی وی سی با نام فلامنت برای استفاده در پوشش تریلی ها تولید می کردند. این برزنت ها بر روی قسمت بار تریلی ها و کامیون ها کشیده می شد. این فلامنت ها با نام برزنت ترانزیتی عرضه می شد. تفاوت این متریال ضخامت بسیار بالا و مقاومت فوق العاده این جنس در برابر پارگی بود.

بعد از اتفاقات قیمتی در بازار این تولید کنندگان دست به ابتکار جالبی زدند. با تغیراتی در وزن و نوع پوشش این متریال ها توانایی قبول چاپ با کیفیت را دارا شدند و به رقیب جدی بنر تبدیل گشتند. این محصول علاوه بر چاپ پذیری بسیار مقاومتر از بنرهای چینی است و به سختی پاره می شود و دارای استحکام بالایی است.

شبه بنر چیست

شبه بنر یا در واقع الیاف در هم تنیده ای است که به لایه ایی از پی وسی قابل چاپ مسلح شده است. این پوشش پی وی سی نقش بسیار مهمی در چاپ شبه بنر دارد و موجب چاپ پذیری آن می گردد. نام شبه بنر هم دقیقا از همین مورد گرفته شده است چرا که مراحل تولید این متریال جدید شبیه تولید بنر است با این تفاوت که نمونه ایرانی آن است. هسته اولیه این جنس الیاف صنعتی است که با روش خاصی در هم تنیده شده و بوسیله پی وی سی قابل چاپ بر روی آن مسلح شده است.

 

ویژگی های شبه بنر

 • دوام بسیار بالاتر نسبت به بنر
 • کیفیت چاپ عالی آن
 • تولید داخل کشور و عدم نیاز به واردات
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی باران
 • مقاومت در برابر باد
 • مقاوم در برابر پاره شدگی
 • عدم پوسته شدن زیر آفتاب
 • حالت ارتجاعی مناسب
 • مناسب برای پانچ شدن
 • قیمت مناسب تر نسبت به بنر
شبه بنر
شبه بنر
تلگرام سیمای شهر
تلگرام سیمای شهر

تفاوت شبه بنر با بنر

دوستان عزیزی که سال هاست از بنرهای چینی و کره ایی استفاده می کنند به خاطر دارند که در سال های گذشته چقدر مشکلات در این کالاها وجود داشت و باعث بروز چه دردسرهایی در هنگام چاپ و پس از آن می شد. عدم چاپ پذیری خطای متراژ کیفیت پایین بعضی قسمت ها از مشکلات رایج بنر های چینی بود. یکی از معضلات این بنرها پاره شدن آن بود که به سادگی و یا با وزش باد پاره می شد و موجب نارضایتی مشتریان می گردید. که با گذشت زمان به تدریج این مشکلات کمتر شد و کیفیت روز به روز بالا رفت .

شبه بنر نمونه تولید شده بنر ایرانی است که توسط کارخانجات نساجی کشور انجام شده است و توانسته به دلیل نبودن بنر چینی و قیمت بسیار بالای بنر چینی بصورت موقت جایگزین آن شود . ادامه کار به کیفیت و ذکاوت صنعت گران ایرانی بستگی دارد. اگر بتوانند کیفیت خود را بالا برده و قیمت خود را حداقل ثابت نگه دارند این متریال می تواند موفقیت های بسیار زیادی کسب کند و کمک حال صنف رنج دیده چاپ در ایران باشد.

مهم ترین تفاوت های شبه بنر ایرانی با بنر چینی این است که بنرهای چینی از پی وسی در دو طرف برخوردار هستند و الیاف کمتری استفاده می کنند و همینطور مقاومت پایینی در برابر پارگی دارند ولی نمونه بنر ایرانی دارای مقاومت بسیار بالاتری است و امکان پاره شدن ندارد و از این کیفیت خیلی بهتری نسب به بنرهای چینی دارد.

نمونه چاپ دو پس بر روی شبه بنر

لایه پی وی سی روی بنر کیفیت بسیار بالایی داشته و براق بودن چاپ را تضمین مینماید

تفاوت شبه بنر با نانو بنر

نمونه پارچه ایی متریال در بازار عرضه می شود به نام نانو بنر که تفاوت چشمگیری با شبه بنر دارد. نانو بنر در واقع از پی وی سی استفاده نمی کند و جنس آن شبیه دستمال های پارچه های استفاده شده برای تمیز کردن زیر هد است. این پارچه ها جنس بسیار نازکی دارد و وزن آن نیز حدود 130 گرم در هر متر مربع است و دارای مقاومت کمتری نسبت به شبه بنر است. ولی متریال شبه بنر بسیار مقاوم و با دوام است چون الیاف تنیده شده به همراه پی وی سی در آن استفاده شده است. وزن شبه بنر در حدود 350 گرم در هر متر مربع است که تفاوت مشهودی با نانو بنر دارد.

قیمت شبه بنر چگونه است

در واقع به دلیل اینکه شبه بنر بیشتر از الیاف نخ استفاده شده است علاوه بنر مقاومت بسیار بالا نسبت به بنر دارای قمیت مناسب تری نیز هست. قیمت شبه بنر در حدود 40 درصد کمتر از بنر چینی می باشد که این امر می تواند به موفقیت این متریال در بازار کمک کند. قیمت بنر در واقع از آیتم های زیادی برخوردار است از جمله:

 • قیمت تولید کننده
 • نرخ ارز
 • هزینه های واردات
 • هزینه های کشتیرانی
 • هزینه های حمل و نقل

مهمترین عوامل موثر در قیمت شبه بنر

 1. قیمت مواد اولیه نساجی
 2. نرخ پی وی سی
 3. هزینه های برق و مالیات
 4. هزینه قطعات یدکی دستگاههای خط تولید
 5. سود تولید کننده
قیمت شبه بنر
قیمت شبه بنر

دوام شبه بنر بیشتر است یا بنر چینی

نکته بسیار مهم این بخش در واقع بزرگترین مشکل بنر چینی است و یعنی نداشتن دوام و پاره شدن

شاید برای شما جالب باشه شبه بنر به هیچ عنوان پاره نخواهد شد. چرا که در تولید آن از الیاف بسیار مقاوم استفاده شده که عملا پاره شدن آن را غیر ممکن می سازد ولی تمام بنر های چینی با کوچکترین باد حتما پاره خواهند شد. از این رو کیفیت بنرهای ایرانی به مراتب بالاتر از بنرهای کره ای و چینی است.

برای اینکه دوام شبه بنر بالا رود توصیه می شود موقع لیفه آن دو طرف کار نیز پانچ شده تا دوام کار تضمین شود.

نمونه چاپ دو پس بر روی شبه بنر

لایه پی وی سی روی بنر کیفیت بسیار بالایی داشته و براق بودن چاپ را تضمین مینماید

بنر ایرانی چیست ؟

بنر ایرانی در واقع متریال جدیدی است که با تغیرات کمی در تولیدات صنایع نساجی اصفهان برای چاپ مناسب شده است تا بتواند جایگیزین بنرهای وارداتی کره ای و چینی شود. این جنس که در قدیم به فلامنت معروف بود سالیان سال بود در ایران تولید می شد و برای پوشش کامیون ها و تریلی استفاده می گردید ولی با افزایش نرخ ارز و تغیراتی که در سطح و پشت این متریال توسط بافندگی های اصفهانی اتفاق افتاد این متریال به بنر ایرانی شهرت پیدا کرده است. این محصول توانسته تا حدی از واردات بنر بکاهد و جایگزین واردات آن به داخل کشور گردد.

بنر ایرانی سیمای شهر ساخت چه کارخانه ایی است ؟

بنر ایرانی که سیمای شهر عرضه می کند در واقع حاصل کار چندین صنعتگر متفاوت است که با تغیراتی که مدیران سیمای شهر در نظر داشته اند تولید گشته و با چندین برند متفاوت در کل کشور عرضه می شود. این بنرها به سفارش سیمای شهر و با کیفیتی بالاتر تولید شده و به دلیل حجم بالای سفارش دارای قیمتی پایین و رقابتی است.

این تولیدات از با کیفیت ترین مواد اولیه است ولی به هر حال چون تولید داخل است همواره شما مشکلات ایرانی را نیز خواهید دید. برای مثال بعضی از جزییات مثل بنر های چینی کامل نیست و این یکی از نقطه ظعف های تولید ایرانی می باشد که امیدواریم صنعتگران توجه ویژه ایی به این امر نمایند تا همواره تولیدات ایرانی با بالاترین کیفیت توان رقابت با جنس خارجی را داشته باشد. البته با افزایش فروش و پایداری بازار آن به مرور کیفیت این بنرها افزایش یافته و می تواند رقیب جدی بنرهای وارداتی گردد.

آیا شبه بنر مشکلی برای دستگاه چاپ درست نمیکند

در سال های گذشته به دلیل تکنولوژی پایین پارچه های فلامنتی کناره های کار الیاف نخی داشتند که این الیاف به زیر هد گیر کرده و باعث هد گرفتگی و مشکلات زیادی برای دستگاه چاپ می شد ولی با افزایش تکنولوژی و خرید دستگاه های جدید کناره های این بنر ها کاملا شبیه بنر های چینی است و هیچ مشکلی بابت چاپ ایجاد نمی گردد تا خیال چاپخانه های بنر از این بابت آسوده گردد.

دوستان عزیز سیمای شهر با داشتن بیست سال سابقه از قدیمی ترین شرکتهای فعال در این صنف است و فقط برای حمایت از صنعتگران مظلوم کشور شما را به مصرف این متریال ها تشویق می کند.

وقتی شما بنری خرید می کنید که در کشور عزیزمان تولید شده شما از هزاران کارگر و صنعتگر حمایت می کنید، مطمئن باشید برکت و سود متفاوتی عاید کسب و کار شما خواهد شد. همچنین می توانید مشتریان خود را به استفاده از این بنر ایرانی تشویق کنید تا هم محصولی با کیفیت را تحویل گرفته و هم از صنعت کشور خود حمایت کنند. رونق اقتصادی باعث گردش پول در کشور شده و بسیاری از مشکلات رکود را که به معضلی بزرگ تبدیل شده است را رفع می کند و از طرفی از خروج ارز نیز از کشور جلوگیری می شود که موجب حرکت چرخ های اقتصادی کشور می گردد.

امیدواریم بتوانیم همه ما نقشی کوچک در ارتقا صنعت چاپ برداشته و بتوانیم از وضعیت سخت فعلی عبور کنیم.

دریافت قیمت محصولات و خدمات سیمای شهر

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  Subscribe
  Notify of
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  0
  چقدر عالیه اینجایین < ارسال نظرات >x