چیلر دستگاه برش لیزر

0 1,935

چیلر دستگاه برش لیزر آشنایی و مشخصات

چیلر دستگاه برش لیزر یکی از ابزارهایی است که به طور مستقیم با طول عمر دستگاه در ارتباط است و نقش آن برای تیوب‌های لیزر بسیار مهم است. معمولاً در دستگاه لیزر توجه زیادی به تیوب لیزر و همچنین به لنز دستگاه لیزر می‌شود. این در حالی است که چیلرها به عنوان یک سیستم خنک کننده تعیین می‌کنند که یک تیوب تا چه اندازه می‌تواند عمر کند و به چه شکلی تحت تأثیر گرمای تولید شده از اشعه لیزر قرار می‌گیرد.

پس در این مطلب ابتدا چیلر دستگاه لیزر را معرفی خواهیم کرد و در مورد کاربرد آن توضیح می‌دهیم و سپس انواع چیلر دستگاه لیزر را معرفی می‌کنیم.

چیلر دستگاه لیزر چیست ؟

چیلر دستگاه لیزر یک سیستم خنک کننده و یک قطعه از دستگاه‌های لیزری است که وظیفه آن گردش جریان آب یا هر ماده خنک کننده در اطراف تیوب لیزر است و به کمک آن گرمای تولید شده را جذب می‌کند. در حقیقت چیلرها به عنوان یک مبدل عمل می‌کنند. یعنی این دستگاه گرما را جذب کرده و سپس در داخل دستگاه با روش‌های مختلف گرمای به دست آمده را با سیالات دیگر تعویض کرده و مجدداً سیال خنک یا همان آب را به طرف تیوب لیزر می‌فرستد.

 چرا چیلر دستگاه لیزر اهمیت دارد؟

وجود چیلر دستگاه لیزر به طور مستقیم با جذب حرارت و خنک کردن تیوب لیزر در ارتباط است. همه ما می‌دانیم که لیزر یک نور بسیار پر قدرت و بسیار داغ است. اشعه و نور لیزر در تیوب لیزر تولید می‌شود، توسط آینه و لنز متمرکز می‌شود و سپس برای برش و حکاکی به کار گرفته می‌شود. با این تفاسیر عدم وجود چیلرها یا حتی عدم کارکرد صحیح آن‌ها به طور مستقیم بر عملکرد تیوب شیشه‌ای تأثیر بگذارد. چیلر با کمک گردش جریان آب یا هر سیال خنک کننده دیگر، گاز تولید شده حاصل از فوتون‌های تیوب لیزر را متراکم می‌کند. عدم خنک کننده یا عدم توانایی چیلر دستگاه لیزر در تراکم این گازها موجب شکسته شدن شیشه تیوب می‌شود.

انواع چیلر دستگاه لیزر

با توجه به دستگاه‌های برش لیزر و دستگاه حکاکی لیزر موجود در بازار ایران، به طور کلی دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی وجود دارد. ضریب عملکرد چیلرهای جذبی در حدود ۰٫۷ چیلرهای تراکمی در حدود ۴ است. در چیلرهای تراکمی از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، لوله‌های رانش گاز و وسایل اندازه گیری و ترموستات استفاده می‌شود. در بیشتر موارد چیلر استفاده شده در دستگاه‌های لیزری از نوع تراکمی است و به همین دلیل به عنوان یکی از مدلهای مهم شناخته می‌شود.

برای درک عملکرد چیلر دستگاه لیزر باید بدانید که بخش کمپرسور دستگاه از موتور، پیستون‌های متراکم کننده، میل لنگ و کوپلینگ تشکیل شده است. بین لوله‌های رانش و قسمت مکش گاز با کمپرسور یک اتصال وجود دارد. لوله‌های رانش گاز وظیفه انتقال گاز به داخل کندانسور را بر عهده دارند. در داخل کندانسور قطر لوله‌ها افزایش می‌یابد که این تأثیر خود را به صورت کاهش فشار گاز و همچنین جذب حرارت گاز توسط مایع داخل مخزن نشان می‌دهد. بنابراین گاز خارج شده از کندانسور به حالت مایع است و وارد بخش دیگر یعنی بخش تبخیر کننده یا اواپراتور می‌شود.

چیلرهای موجود در بازار ایران

بررسی‌های ما در بازار نشان می‌دهد که دو نوع چیلر دستگاه لیزر در ایران وجود دارد که هر دو آنها توسط شرکت S&A عرضه شده‌اند. مشخصات و ویژگی‌های فنی این چیلرها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل می‌توان آنها را در نقش‌های متفاوتی به کار برد. این دو چیلر عبارتند از:

 • چیلر دستگاه لیزر مدل CW5000: این دستگاه توسط شرکت S&A تولید می‌شود و از مهمترین ویژگی آن می‌توان به عمر طولانی، قابلیت کار در مدت زمان طولانی، کاربری آسان، کنترل دمای هوشمند و همچنین برخورداری از هشدار دهنده‌های متفاوت اشاره کرد. در این چیلرها توان کمپرسور ۰٫۷۳ کیلووات است و توان پمپ هم ۰٫۰۳ کیلو وات برآورد می‌شود. ظرفیت مخزن استفاده شده در این دستگاه‌ها ۶ لیتر است و با فرکانس ۶۰ هرتز کار می‌کند.پ

چیلر دستگاه لیزر

 • چیلر دستگاه لیزر CW5200: این دستگاه‌ها هم از کاربری آسان و کنترل دمای هوشمند بهره می‌برد و برای آن از هشدار دهنده‌های متفاوت استفاده شده است. برخورداری از حلقه کاری هیسترزیس، هوشمندی در تشخیص دمای محیطی و همچنین ظرفیت مخزن ۶ لیتر از دیگر ویژگی‌های این چیلر است. فرکانس این دستگاه ۶۰ هرتز، توان کمپرسور آن ۰٫۶۷ کیلووات و توان پمپ آن هم ۰٫۰۳ کیلو وات است.

به خاطر داشته باشید که وجود چیلر دستگاه لیزر برای عملکرد استاندارد تیوب لیزر و همچنین برای کارایی دستگاه بسیار مهم است. این اهمیت به حدی است که برای هر دستگاه با ویژگی‌های خاص، یک نوع چیلر استفاده می‌شود که دستگاه بتواند عملکرد استاندارد خود را داشته باشد. بنابراین انتخاب چیلر برای دستگاه برش لیزر یا دستگاه حکاکی لیزر باید با حساسیت بالایی انجام گیرد. اگر در این مورد آشنایی چندانی ندارید، از طریق شماره‌های درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

مقایسه چیلر 5000 و 5200

ویدئو توضیحات فنی سنسور آب دستگاه لیزر 

در این ویدئو توضیحات سنسور آب چیلر خدمت شما گفته شده است

هر نکته یا سوالی داشتید حتما با ما به اشتراک بگذارید
همچنین میتوانید نکات مهم خرید دستگاه برش لیزر را از ویدئوهای سیمای شهر مشاهده کنید.

امیدوارم مورد توجه شما قرارگیرد

ما در سیمای شهر سعی کردیم با تهیه این ویدئوها روشهای کسب درآمد بهتری را به  اطلاع عزیزان برسانیم
حتما نظرات و پیشنهادات شما میتواند به ما برای تهیه این نمونه ویدئوهای آموزشی کمک کند

 دریافت قیمت چیلر  دستگاههای لیزر

  نکاتی که در مورد چیلر دستگاه لیزر باید بدانید

  چیلر دستگاه لیزر یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هم به طور مستقیم بر عملکرد دستگاه‌های لیزر و هم بر عملکرد تیوب لیزر نقش دارد. این دستگاه یا این قطعه وظیفه خنک کردن تیوب لیزر را برعهده دارد و مانع از تأثیر انرژی بسیار بالای اشعه لیزر بر سایر قسمت‌های دستگاه می‌شود. به همین دلیل است که تنظیم چیلر دستگاه‌های لیزر و نگهداری از آن در شرایط مختلف برای صاحب دستگاه و حتی برای شرکت‌های تولید کننده اهمیت ویژه‌ای دارد.

  این موضوع بهانه خوبی شد تا به بررسی چیلر دستگاه لیزر بپردازیم و به برخی از نکات مهم در مورد این دستگاه‌ها اشاره کنیم تا شما بتوانید بهترین کیفیت ممکن از آنها را به دست بیاورید.

  نقش چیلر دستگاه لیزر چیست

  چیلر دستگاه لیزر یک ابزار و قطعه خنک کننده تیوب لیزر است که فرایند خنک کردن محیط تیوب لیزر را با گردش جریان آب و همچنین تراکم گاز در داخل کمپرسور به وجود می‌آورد. اهمیت استفاده از این قطعه در دستگاه برش لیزر و دستگاه حکاکی لیزر به این دلیل است که انرژی اشعه لیزر بسیار قوی و خطرناک است. اگر این انرژی به شکل‌های مختلف جذب نشود می‌تواند به طور مستقیم بر تیوب لیزر و به طور غیر مستقیم بر سایر قسمت‌های دستگاه‌های لیزری تأثیر منفی بگذارد.

  بنابراین نقش چیلر دستگاه لیزر مربوط به خنک کردن تیوب لیزر است. نحوه کار این دستگاه‌ها به این صورت است که چیلر می‌تواند آب را به صورت یک پوشش پیرامونی در اطراف تیوب لیزر حرکت دهد. این آب به یک منبع وصل است که به کمک یک پمپ به چرخش در می‌آید. زمانی که دستگاه لیزر فعال می‌شود، همزمان با تولید اشعه لیزر، چیلر دستگاه هم فعال می‌شود و جریان آب را در اطراف می‌چرخاند. این چرخش باعث جذب گرمای داخل تیوب شده و در نتیجه باعث خنک شدن محیط آن می‌شود. به همین راحتی از بالا رفتن دمای محیط جلوگیری می‌کند.

  نحوه گردش آب در چیلر به چه صورت است؟

  این یک موضوع بدیهی است که آب در ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌جوشد و تبدیل به بخار می‌شود. اگر آب داخل چیلر در اثر جذب دمای اشعه لیزر تبدیل به بخار شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ در وهله اول باید بدانید که گرمای حاصل از فوتون‌های تیوب لیزر به حدی بالاست که می‌تواند شیشه تیوب را بشکند. چیلر دستگاه لیزر این گرما را جذب می‌کند و آب را در داخل یک سیستم به گردش در می‌آورد. این سیستم در نهایت به یک کمپرسور یا کندانسور می‌رسد که در آنجا گرمای انتقال داده شده به آب را جذب می‌کند و در نهایت آب سرد به چرخه بازمی‌گرداند. طبیعی است که در مدت زمان کوتاهی بخشی از این آب تبخیر شده و کم می‌شود. به همین دلیل است که بعد از هر چند وقت یکبار باید آب داخل مخزن چیلر دستگاه لیزر تعویض شود و به مقدار مشخص برسد.

  نکته بسیار مهمی که در رابطه با نگهداری چیلر دستگاه‌های لیزر وجود دارد این است که باید از آب مقطر با بالاترین کیفیت ممکن و بدون کوچکترین ناخالصی استفاده شود. بالا رفتن دمای آب باعث تبخیر شدن آن و در نتیجه ته نشین شدن مواد آلاینده می‌شود. این فرایند تبخیر و ته نشینی می‌تواند به چیلر دستگاه لطمه زده و عملکرد آن را مختل کند. پس لازم است که تحت هیچ شرایطی از آب شهری استفاده نشود و تنها آب مقطر به این دستگاهها اضافه شود.

  انواع چیلر موجود در بازار

  حالا فرض بگیریم که شما قصد خرید چیلر دستگاه لیزر را دارید. اصول چیلرهای موجود در بازار به دو دسته تقسیم می‌شوند که نحوه عملکرد هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. این دو مدل عبارتند از:

  • چیلر جذبی: چیلرهای جذبی بر مبنای جذب حرارت انتقال داده شده به سیال به کمک یک سیال جانبی عمل می‌کند و در آنها کندانسور یا کمپرسور استفاده نمی‌شود. شما فرض بگیرید که حرارت تیوب لیزر را به آب داخل لوله انتقال داده‌اید و سپس این حرارت را به یک سیال دیگر منتقل می‌کنید تا مجدداً سیال اولیه به چرخه خنک کردن دستگاه برگردد. این چیلرها کاربرد چندانی در دستگاه‌های لیزر ندارند، ضریب عملکرد آنها حدود ۰٫۷ است و به شدت نسبت به گروه دوم گرانتر هستند.
  • چیلر تراکمی: در چیلرهای تراکمی خبری از سیال ثانویه نیست و فرایند خنک شدن آب به کمک کمپرسور و کندانسور انجام می‌گیرد. در حقیقت آب اطراف چیلر بدون اینکه با سیال دیگری در ارتباط باشد به داخل کندانسور فرستاده می‌شود و در آنجا گرمای آن گرفته می‌شود. در نهایت آب خنک به چرخه باز می‌گردد. چیلرهای تراکمی ضریب عملکرد حدود ۴ دارند و هزینه محاسبه شده برای تولید سرما در این چیلرها تنها ۲۰ درصد مدل‌های جذبی است. به همین دلیل است که چیلر تراکمی برای دستگاه‌های لیزر انتخاب بهتری محسوب می‌شود.

  نکاتی در مورد تنظیمات چیلر دستگاه لیزر

  یکی از موارد مهمی که در این مطلب باید به آن اشاره کنیم، تنظیمات چیلر دستگاه لیزر برای بالا بردن طول عمر آن و همچنین بهبود عملکرد تیوب لیزر است. در هر صورت این دستگاه‌ها به طور مستقیم با حرارت زیاد در ارتباط هستند و هرگونه کوتاهی در عملکرد آن‌ها می‌تواند بازدهی دستگاه‌های لیزر را کاهش دهد. با وجود اینکه چیلر تنها یک بخش از دستگاه لیزر است، اما شما به هنگام استفاده از آن باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • اتصال مناسب جریان برق: چیلر همانند یک کیس کامپیوتر است که بخشهای مختلفی دارد. این دستگاه باید به طور مستقیم به جریان و منبع جریان الکتریسیته وصل شود. با توجه به مدل‌های مختلفی که از این دستگاه‌ها در بازار وجود دارد، روش اتصال متفاوتی برای آنها وجود دارد که شما باید آن را مطابق با کاتالوگ وصل کنید. اتصال منبع تغذیه و خروجی برق چیلر لیزر و همچنین سیم ارت در این مورد بسیار مهم است.
  • میزان ولتاژ مناسب چیلرها: زمانی که شما برای خرید چیلر دستگاه لیزر اقدام می‌کنید، همراه با آن یک کاتالوگ به شما داده می‌شود که در آن میزان ولتاژ مناسب برای چیلر در آن نوشته شده است. این یعنی شما باید دستگاه را دقیقاً به ولتاژ توصیه شده توسط شرکت وصل کنید. معمولاً منبع جریان ۲۲۰ ولت یا همان منبع جریان برق شهری برای این دستگاه‌ها مناسب است.
  • توجه به فرکانس ورودی: یکی از نکاتی که شما به هنگام نصب چیلر دستگاه لیزر باید با آن توجه کنید، همخوانی بین فرکانس ورودی و فرکانس دستگاه است. این مشخصه هم بصورت یک فاکتور و با واحد هرتز در اختیار شما قرار داده می‌شود. این مورد هم در کاتالوگ هست و معمولاً با توجه به شرایط محیطی بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز متغیر است.
  • توجه به مخزن آب چیلر: در مورد مخزن آب چیلر دو نکته مهم وجود دارد. در وهله اول شما باید به خاطر داشته باشید که همیشه بخشی از این آب تبخیر می‌شود و ممکن است سطح آب پایین بیاید. پس همیشه قبل از اینکه چیلر را روشن کنید مخزن آن را چک کنید که پایین‌تر از حد نرمال نباشد. در ضمن آب استفاده شده برای مخزن چیلرها باید و حتماً آب مقطر باشد و هیچگونه آلودگی در آن دیده نشود.
  • فیلتر چیلر دستگاه لیزر: فیلتر چیلر دستگاه لیزر فاکتور مهم دیگری است که شما باید به آن توجه داشته باشید. این فیلتر مانند فیلتر روغن موتور در خودرو عمل می‌کند و عملکرد نامناسب آن می‌تواند منجر به آسیب جدی به دستگاه شود.

  چند نکته مهم در مورد استفاده از چیلر دستگاه لیزر

  قبل از اینکه به طور مستقیم از چیلر دستگاه لیزر استفاده کنید باید چند نکته در مورد آنها رعایت کنید که هم بر روی عملکرد دستگاه لیزر تأثیر گذار است و هم طول عمر دستگاه شما را بالا می‌برد. پس سعی کنید به موارد زیر حتماً توجه داشته باشید:

  • در قسمت جلویی دستگاه یک دماسنج وجود دارد که شما می‌توانید دما را به کمک آن کنترل کنید؛
  • در پایین‌تر از دماسنج یک چراغ قرمز رنگ برای خطای فشار آب و یک چراغ سبز رنگ برای عملکرد عادی در دستگاه قرار داده شده است؛
  • ورودی مخزن آب در قسمت بالای دستگاه قرار دارد و ورودی و خروجی آب خنک کننده هم در پشت دستگاه مشخص است؛
  • هم در بغل چیلر دستگاه لیزر و هم در پشت آن ورودی و خروجی تهویه هوا قرار داده شده که شما باید فاصله مناسب نسبت به آن را رعایت کنید؛
  • در قسمت پایین دستگاه یک برچسب گذاشته شده است که اطلاعات کلی آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

  اگر شما به عنوان استفاده کننده بتوانید شرایط مناسب و استاندارد را برای چیلر دستگاه لیزر فراهم کنید، مطمئن باشید که طول عمر آن مناسب بوده و بازدهی کافی از دستگاه لیزر خود دریافت خواهید کرد.

   دریافت قیمت چیلر  دستگاههای لیزر

   ارسال یک پاسخ

   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   با ما در ارتباط باشید !