شبیه سازی تصویر قبل از چاپ با دستگاه بنر

یکی از مواردی که چاپخانه ها به خصوص چاپخانه هایی که از دستگاه های لارج فرمت مثل دستگاه چاپ بنر استفاده می کنند، باید به آن توجه کنند، نمایش رنگ تصویری که قرار است چاپ شود به مشتری است. متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند همان تصویری که روی گوشی یا مانیتور می بینند را می توانند پس از چاپ توسط دستگاه چاپ بنر، بر روی بنر نیز مشاهده نمایند. همین تصور غلط باعث مشکلات فراوان هنگام تحویل سفارشات چاپ شده با دستگاه بنر خواهد شد.
برای رفع این مشکل، در هنگام دریافت سفارش مسئول سفارشات چاپخانه باید رنگ چاپ نهایی تصویر توسط دستگاه بنر را به مشتری نمایش دهد تا بعد از چاپ هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید. برای این کار نیاز به شبیه سازی رفتار رنگی یک دستگاه چاپ بنر روی مانیتور است.
برای شبیه سازی رفتار رنگی یک دستگاه چاپ بنر هم هیچ روش اصولي دیگری جز مواردی که در زیر به آن اشاره خواهد شد وجود ندارد:

۱مانیتورCRT باشد از عمر آن بیش از ۳ سال نگذاشته باشد و شرایط نور محیط مناسب باشد .مانیتورهای CRT در واقع همان مانیتور های نسل قبل هستند که همچنان به وفور یافت می شوند.
۲درایو مانیتور نصب و رفتار رنگی مانیتور تعریف شده باشد . اصطلاحا” مانیتور هم کالیبره و هم کاراکترایز شده باشد.
۳آخرین ویرایش رفتار رنگی دستگاه چاپ (پروفایل چاپ) از اپراتور دریافت و در سیستم مورد استفاده طراح نصب و فعال شود .

سازندگان دستگاه چاپ بنر در سال های اخیر پیشرفتهای زیادی داشته اند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد .
۱. رسیدن به درجه خلوص بیشتر برای مواد مصرفی در شرایط کاملا” آزمایشگاهی و از آنجا که این شرایط تا هنگام مصرف حفظ می شود در دستگاههای جدید چاپ دیجیتال رنگهایی به مراتب خالص تر را شاهدیم .
۲. سرمایه گذاری بر تحقیقات در مورد بنر و در نتیجه بدست آوردن ترکیبات خاصی برای بنر مصرفی مناسب برای دستگاه هایی که می سازند .این ترکیبات نیز همچون جوهر فرمول های بسیار محرمانه ای دارند تا جایی که درآمد حاصل از فروش بنر در حال حاضر ارزش کمتر از درآمد حاصل از فروش دستگاههای چاپ بنر برای این شرکتها ندارد. بهترین نمونه از این مورد، بنر کره ای است. بنر های کره ای با تکنولوژی پیشرفته خود حتی نازل گرفتگی دستگاه بنر را نیز روی مدیای چاپی نمایش نمی دهند و حتی کارشناسان نیز از روی کار چاپ شده نخواهند فهمید که دستگاه چاپ بنر دچار نازل گرفتگی شده است.
۳. استفاده از تكنيكهاي خاصي براي شبيه سازي رنگها  مثل استفاده از جوهر كم رنگ ( براي يك يا چند رنگ دركنار چهاررنگ اصلي) جهت ايجاد سايه هاي نرم و حفظ نسبت بين رنگهاي اجزاء تصوير.

با توجه به پیشرفت علم و تلاش سازندگان دستگاه چاپ بنر روز به روز کیفیت جوهر های مرغوب بهتر شده و کار چاپی به کاری که روی حالت CMYK روی مانیتور نمایش داده می شود نزدیک و نزدیک تر می گردد. اما با کالیبره کردن مانیتور و نمایش رنگ نزدیک به چاپ به مشتری، مشکلات بسیاری از مجموعه های چاپ بنر حل خواهد شد. البته این نکته همواره باید برای مشتری روشن شود که دستگاه چاپ بنر نمی تواند به صورت 100  درصد رنگ مطلوب مانیتور را تحویل دهد.پاسخ دهید