همه چیز در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن SubliTex

0 401
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

دستگاه چاپ سابلیمیشن و کاربردهای آن

یکی از دستگاههایی که همیشه طرفداران ویژه‌ای داشته است، دستگاه چاپ سابلیمیشن است که برای تولید و چاپ برخی وسایل خاص و منحصر به فرد به کار گرفته می‌شود. این دستگاه از لحاظ کارایی و محصول یکی از متنوع‌ترین دستگاه‌های کارگاه‌های چاپ محسوب می‌شود که می‌توان از آن برای چاپ بر روی سطوح مختلف به شکل‌های مختلف استفاده کرد. اگر دستگاه چاپ بنر را در نظر بگیریم و آن را با دستگاه چاپ سابلیمیشن مقایسه کنیم، می‌بینیم که دستگاههای سابلیمیشن از لحاظ کارایی و تنوع بسیار پرکاربردتر و قوی‌تر هستند.

البته این موضوع نمی‌تواند منکر توانایی‌های دستگاه‌های چاپ بنر باشد. در هر صورت، این مطلب خود را به معرفی دستگاه چاپ سابلیمیشن اختصاص داده‌ایم و می‌خواهیم مشخص کنیم که چه فاکتورهایی بر روی عملکرد آن‌ها تأثیر گذار است.

دستگاه چاپ سابلیمیشن چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بتوانیم تعریف مشخصی از دستگاه چاپ سابلیمیشن ارائه دهیم باید فرایند سابلیمیشن را در نظر داشته باشیم. سابلیمیشن (Sublimation) یک کلمه انگلیسی است که معنی تصعید در زبان فارسی را می‌رساند و معادل با تبدیل مستقیم مواد جامد به گاز است. پس با این وجود، می‌توانیم این دستگاه‌ها را بدین شکل در نظر بگیریم که امکان تصعید جوهر را فراهم می‌کنند و زمینه انتقال جوهر بر روی یک سطح خاص به وجود می‌آید. همچنین، در این دستگاه‌ها دو مسئله حرارت و فشار نیز تأثیر گذار است که حرارت به عنوان عامل اصلی تبخیر جوهر در نظر گرفته می‌شود و فشار به عنوان عامل اصلی چسباندن جوهر بر روی سطح چاپ. پس اگر بخواهیم عملکرد دستگاه چاپ سابلیمیشن را در نظر بگیریم، باید آنها را شبیه به یک دستگاه پرس در نظر داشته باشیم که هم امکان ایجاد حرارت و هم امکان ایجاد فشار را فراهم می‌کنند. بحث مهم دیگری که در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن وجود دارد، کاغذ مخصوص چاپ است. این کاغذها فضای مشخصی برای قرار گرفتن جوهر اولیه بر روی آنها فراهم می‌کنند که عملکردی همانند برگردان‌های قدیمی دارد. بر روی این کاغذهای مخصوص، جوهر چاپ به صورت یک الگوی خاص پیاده شده است و سپس بر روی آن یک چسب مخصوص قرار داده شده است. برای شروع کار ابتدا دستگاه روشن شده و گرم می‌شود. سطح چاپ مورد نظر بر روی دستگاه قرار داده شده و سپس کاغذ مخصوص چاپ بر روی آن قرار می‌گیرد. در مرحله بعد، یک سطح فلزی سنگین بر روی کاغذ مخصوص قرار گرفته و زمینه اعمال حرارت و فشار را فراهم می‌کند. حرارت باعث می‌شود که جوهر چاپ تصعید شده و به سطح نمونه کار انتقال یابد. با اعمال فشار از طرف اهرم و همچنین وجود چسب، زمینه انتقال جوهر به شکل کامل فراهم شده و در نتیجه چاپ نمونه صورت می‌گیرد.

 

جهت دریافت لیست قیمت محصولات مختلف موارد زیر را مرقوم فرمایید 

  ویدئو کارکرد دستگاه چاپ سابلیمیشن برای تولید روسری 

  دستگاه چاپ سابلیمیشن در چه حوزه‌هایی کاربرد دارد؟

  در بند قبلی در توصیف دستگاه سابلیمیشن عنوان شد که از لحاظ کارایی و کاربرد بسیار متنوع است. این به این دلیل است که در زمینه استفاده از آن محدودیت خاصی وجود ندارد و کاربر می‌تواند به شکل دلخواه و با توجه به نیاز خود، از آن استفاده کند. اما نکته دیگری که باعث تنوع در این دستگاه‌ها شده است، بحث قالب‌های آنهاست که باعث می‌شود به دستگاه‌های چهار کاره یا شش کاره یا حتی ۸ کاره دسته بندی شوند. پس اگر بخواهیم کاربردهای دستگاه سابلیمیشن را معرفی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  ویدئو کارکرد دستگاه چاپ سابلیمیشن برای تولید روسری 

  • چاپ بر روی پارچه: هدف از پارچه در این قسمت فقط پارچه‌های معمولی نیست و گزینه‌های متعددی برای استفاده از دستگاه وجود دارد. از کلاه‌های دارای طراحی خاص گرفته، تا پارچه‌های معمولی، شال‌ها و روسری‌ها، انواع تی شرت های تبلیغاتی، لباس‌های مارک دار، نمونه‌های مختلفی از کاربرد دستگاه‌های سابلیمیشن هستند که برای هر کدام از آنها یک قالب متفاوت وجود دارد. نکته جالب در مورد این چاپ این است که قابلیت شست و شو دارد و مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش از خود نشان می‌دهد.
  • چاپ بر روی ظروف مختلف: یکی دیگر از قالب‌هایی که در دستگاه چاپ سابلیمیشن استفاده می‌شود، قالب‌های مخصوص ظروف هستند که شامل لیوان، فنجان، ماگ و حتی بشقاب می‌شود. این قالب‌ها به اپراتور اجازه می‌دهد که در شرایط مختلف آنها را تغییر داده و چاپ خود را به طیف خاصی از ظروف اختصاص دارد. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که از لیوان‌های تبلیغاتی یا ماگ های تبلیغاتی برای مشتریان خود استفاده می‌کنند، می‌توانند از این ظرفیت دستگاه‌های سابلیمیشن بهره برده و محصول متناسب با نیاز خود و مشتریان سفارش دهند.
  • چاپ بر روی سطوح صاف غیر منعطف: ما در مطالب قبلی خود از دستگاه فلت به به عنوان یک ابزار برای چاپ بر روی سطوح صاف مانند کاشی و سرامیک یاد کردیم.راهکار ارزان قیمت دیگری نیز وجود دارد که ما را از این دستگاهها بی‌نیاز می‌کند. دستگاه چاپ سابلیمیشن دارای قالبهای مخصوص چاپ بر روی سطوح صاف هستند که کاربر می‌تواند از آنها برای چاپ بر روی سطوح با اندازه‌های مختلف استفاده کنند. چاپ بر روی چرم، چاپ بر روی پلاستیک خشک و چاپ بر روی سرامیک و سنگ، تنها نمونه‌هایی از کاربرد این قالب‌ها در حوزه چاپ هستند. بنابراین می‌توان وسایل و لوازم تخت و غیر منعطف را با استفاده از این دستگاه‌ها چاپ کرد.

  نمونه‌های ذکر شده از کاربرد دستگاه چاپ سابلیمیشن به صورت کلی و در سه دسته هستند، این در حالی است که موارد متعددی از کاربرد آنها وجود دارد و می‌توان در حوزه‌های مختلف از ظرفیت آنها بهره برد. البته در این میان باید به فاکتورهای دیگری مانند نوع ماده استفاده شده برای چاپ، کاغذ مخصوص چاپ و تکنیک حرارت و پرس استفاده شده نیز توجه کرد.

  دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم
  دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم

  موارد مهم دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم چیست

  در انتهای بند اول، به مسئله بازدهی دستگاه‌ها در راه اندازی یک کارگاه اشاره کردیم. بد نیست در مورد دستگاه‌ها نیز به این نکته اشاره کنیم که عمر مفید نسبت به تاریخ تولید و ساخت دستگاه اهمیت بیشتری دارد. طبیعتاً، اگر یک دستگاه در دست یک شخص ماهر و آموزش دیده باشد، طول عمر بیشتری نسبت به دستگاه کارکرده تحت نظر یک اپراتور تازه کار و ناشی خواهد داشت. پس اگر قصد خرید دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم را داریم، علاوه بر این که باید تاریخ تولید و سال ساخت دستگاه را در نظر داشته باشیم، باید توجه بیشتر خود را به بحث عمر مفید آن داشته باشیم.

  اگر یک سال از ساخت دستگاه گذشته باشد، و عمر مفید آن به پایان برسد، طبیعتاً دستگاه مورد نظر نمی‌تواند کارایی چندانی برای ما داشته باشد و بهتر است از خرید چنین دستگاهی منصرف شویم. اما ممکن است در بررسی‌های اولیه خود متوجه شویم که دستگاه مورد نظر بسیار قدیمی است، اما ضربه چندانی به آن وارد نشده و از لحاظ فنی مشکل خاصی ندارند، در این صورت دستگاه مورد نظر هنوز از عمر مفید کافی برخوردار بوده و در بین گزینه‌های مناسب قرار می‌گیرد. اما از این مرحله به بعد، فاکتورهای دیگری تأثیر گذار هستند؟!

  در دستگاه‌های دست دوم به شرایط دستگاه توجه کنید

  در بند قبل به این نتیجه رسیدیم که عمر مفید دستگاه اهمیت ویژه‌ای دارد. اما فراموش نکنیم که شرکت‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های مختلف، برای باقی ماندن در بازار رقابت، مجبور هستند که دستگاه‌های خود را به طور مداوم به‌روزرسانی کرده و از تجهیزات پیشرفته در آنها استفاده کنند. اینجاست که بحث دستگاه‌های قدیمی پیچیده می‌شود و باید در مورد آنها با حساسیت بیشتری برخورد کرد.

  این یک واقعیت است که دستگاه‌های قدیمی نسبت به دستگاههای جدید، هم از لحاظ سرعت و هم از لحاظ کیفیت کار عقب‌تر هستند. پس اگر صرفاً به مسئله عمر مفید دستگاه بسنده کنیم، احتمالاً به عنوان یک تولید کننده در بازار به معجزه برای رقابت نیاز داریم. در اینجا باید به طرح کسب و کار نوشته شده در ابتدای کار مراجعه کنیم و مشخص کنیم که چه انتظاری از دستگاه مورد نظر داریم.

  اگر یک دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم قدیمی بتواند سطح انتظار ما را برآورده کند، یا حتی امکان به‌روزرسانی آن فراهم باشد، نیازی به نگرانی نیست و به خوبی می‌توانیم دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنیم. اما اگر چنین امکانی فراهم نباشد، و یا دستگاه‌های قدیمی نتوانند سطح انتظار ما را برآورده کنند، باید به سراغ دستگاه‌های جدید و پیشرفته برویم.

  دستگاه چاپ سابلیمیشن
  دستگاه چاپ سابلیمیشن

  جهت دریافت لیست قیمت محصولات مختلف موارد زیر را مرقوم فرمایید 

   خرید دستگاه‌های کارکرده به کاهش هزینه اولیه و بهبود آموزش کمک می‌کند؟

   یکی از تبلیغاتی که معمولاً در مورد دستگاههای کارکرده صورت می‌گیرد، این است که هم به کاهش هزینه‌های اولیه و هم به بهبود آموزش کارکنان کمک می‌کنند. این موضوع را با کارشناسان فنی سیمای شهر در میان گذاشتیم و پاسخ آنها به این سؤال بسیار جالب توجه به نظر می‌رسید.

   این کارشناسان در پاسخ به بخش اول به این حقیقت اشاره کردند که خرید دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم این امکان را به خریداران می‌دهد که با سرمایه کم، یک دستگاه مناسب و با قابلیت در حد انتظار برای کار خود فراهم آورده و هزینه‌های اولیه کارگاه را کاهش دهند. در واقع آنها معتقدند که خرید یک دستگاه کارکرده به خریدار این امکان را می‌دهد که بخشی از سرمایه اولیه خود را به تأمین مواد اولیه و تبلیغات اختصاص داده و در نتیجه منبع درآمد بهتری فراهم کند.

   اما در بخش آموزش، پاسخ آنها شنیدنی است. این کارشناسان از تجربیات خود در زمینه کار با دستگاه‌های مختلف کمک می‌گیرند و اعتقاد دارند که وجود یک دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم یا کارکرده باعث بهبود آموزش پرسنل کارگاه می‌شود. در واقع وجود یک دستگاه کارکرده باعث می‌شود که کارکنان امکان کار با یک دستگاه ارزان قیمت را داشته باشند و به خوبی از شرایط دستگاه آگاه شود.

   بنابراین کارگاه، با یک هزینه حداقلی، امکان آموزش چند نفر از پرسنل خود را فراهم می‌کند و از پرداخت هزینه‌های گزاف برای آموزش اپراتورهای جدید یا استخدام اپراتورهای خارجی مصون خواهد ماند. استفاده از یک دستگاه کارکرده هم از لحاظ کاهش هزینه اولیه و هم از لحاظ بهبود آموزش کارکنان و به سود یک کارگاه است.

   چاپ انواع پارچه با استفاده از دستگاه چاپ سابلیمیشن

   دستگاه چاپ سابلیمیشن

    

   یک دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم به تعمیرات مختلف نیاز دارد

   یکی از مواردی که تنها در مورد دستگاههای چاپ سابلیمیشن دیده می‌شود این است که کار آنها به وجود قالب‌های مختلف بستگی دارد و هر چه تنوع در این قالب‌ها بیشتر باشد، کار و حوزه کاری دستگاه متنوع‌تر خواهد بود. دستگاه‌های چهار کاره، دستگاه‌های سابلیمیشن شش کاره و دستگاه‌های سابلیمیشن ۸ کاره تنها سه مورد از این دستگاه‌ها هستند که به تعداد قالب‌های آنها اشاره دارد. پس اگر گزینه انتخابی ما یک دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم است، باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که قالب‌های آن با هدف اصلی ما همخوانی داشته باشد. حتی در صورت لزوم، قالب‌های مورد نیاز دستگاه تهیه شوند تا بتوانیم نیازهای خود را به شکل‌های مختلف فراهم کنیم.

    البته در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن دست دوم و قابلیت‌های آنها موارد تخصصی بیشتری نیز وجود دارد که توصیه می‌کنم حتماً با ما در تماس باشید تا شما را در جریان آنها قرار دهیم.

   جهت دریافت لیست قیمت محصولات مختلف موارد زیر را مرقوم فرمایید 

    0 0 رای ها
    امتیازدهی به مقاله
    0 0 رای ها
    امتیازدهی به مقاله
    Subscribe
    Notify of
    0 نظرات
    بازخورد (Feedback) های اینلاین
    مشاهده همه دیدگاه ها
    0
    چقدر عالیه اینجایین < ارسال نظرات >x