هد ۵۱۱۳ و تفاوت آن با هد های dx5 یا dx7 و ۴۷۲۰

0 1,392
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

هد ۵۱۱۳ و هد ۴۷۲۰ باعث شده در این مقاله سعی کنیم توضیحات کاملی برای شما ارائه کنیم.
شرکت اپسون از جمله بزرگترین شرکتهای عرضه کننده برای هد های چاپ در جهان میباشد.

 در موردتجربه موفق نسل پنجم و نسل هفتم هدهای اپسون یعنی هد DX5 , DX7 باعث شد گستردگی صنعت چاپ افق های جدید را به خود ببیند.پس از اینکه صنعت چاپ سابلیمیشن همراه با صنعت چاپ لارج فرمت گسترش یافت و دستگاههای چینی به سرعت با استفاده از هدهای اسپون dx5 , dx7

سفارشات خود را انجام میدادند سرعت پایین و قیمت بالای هدها شرکت اپسون را به فکر عرضه هد جدید و پرسرعتی برای این گونه سفارشات انداخت. هد ۵۱۱۳ هدی بود که خلا موجود در بازار را مرتفع کرد و صنعت چاپ سابلیمیشن را به سرعت با خود همراه کرد.

این هد پرقدرت با قیمتی حدود نصف هد های نسل پنجم و نسل هفتم و با سرعت بسیار بالاترجای خود را در بازار بازکرد.

سرعت بالای هد ۵۱۱۳ به خاطر استفاده از تعداد نازل بالاتر است بصورتی که یک هد ۵ یا ۷ دارای ۱۴۴۰ نازل در هشت ردیف بوده ولی هد ۵۱۱۳ دارای ۳۲۰۰ نازل در هشت ردیف میباشد.

سرعت چاپ برای بازار بسیار پرحجم چاپ سابلیمیشن مسئله بسیار مهم و اساسی است .

 

داستان عرضه هد اپسون ۴۷۲۰ یا هد اپسون ۳۲۰۰

هد جدید اپسون به نام EPS3200 که با نام اپسون ۴۷۲۰ نیز شناخته میشود نوع جدیدی از هد های پیزو الکتریک است که بر مبنای هد اپسون ۵۱۱۳ عرضه شده است.داستان عرضه این هد به مارچ ۲۰۱۸ برمیگردد که بازارهای بین المللی را شگفت زده کرد.

اسم این هد نیز به این خاطر بود که اپسون برروی دستگاههای پرینتر wf4720 استفاده کرده بود .

این هد همانند هد اپسون ۵۱۱۳ بر مبنای تکنولوژی جدید اپسون به نام Precision Core Tech
بنا شده است. این تکنولوژی یک فن آوری جدید و ویژه است که با استفاده از فیلم پیزو الکتریک یک روش ویژه برای فایرینگ ابداع کرده است هسته اصلی این روش بر روی PrecisionCore Micro TFP print chip

ابداع شده است.اختصارا این تکنولوژی TFP نامیده میشود.

این تکنولوژی امروز در بسیاری از محصولات چاپ صنعتی به کار گرفته میشود.

این تکنولوژی سبب میشود اپسون بتواند هدهای متفاوتی را بصورت لاینر در کنار هم گذاشته و به سرعت های بسیار بالاتری نیز برسد . پس بزودی میتوانیم شاهد عرضه هدهای بسیار پرسرعت تری بر مبنای این تکنولوژی باشیم.

هد 5113
هد ۵۱۱۳

تکنولوژی Precision Core Tech

هد اپسون 5113

 

تفاوت هد ۵۱۱۳ با هد اپسون dx5 , dx7

 1. تعداد نازل     هد اپسون ۵۱۱۳ دارای ۳۲۰۰ نازل میباشد . این تعداد نازل در هشت ردیف ۴۰۰ نازله قرار دارد. هد اپسون dx5 و هد اپسون dx7 دارای ۱۴۴۰ نازل هستند . در واقع ۸ ردیف ۱۸۰ نازله این تعداد را تشکیل داده اند. پس هد ۵۱۱۳ دارای تعداد نازلهای به مراتب بالاتری است .
 2. سایز هد                                                                                                             عرض نازل های هد اپسون ۵۱۱۳ حدود ۱٫۳ اینچ است که ۳۰درصد سایز بزرگتری نسبت به هد dx5 , dx7 دارد. این سایز بیشتر میتواند سرعت بسیار بالاتری به همراه داشته باشد.
 3. کیفت چاپ بالاتر 
  به دلیل اینکه نوع نازلها و سرعت فایرینگ هد اپسون ۵۱۱۳ متفاوت است .این تفاوت توانسته است رزلوشن بالاتری را نصیب هد ۵۱۱۳ نماید.
 4. طول عمر هد 
  شنیده ها حاکی از این است که هد اپسون ۵۱۱۳ عمر کمتری نسبت به هد اپسون dx5 و dx7 دارد. ولی در عمل به نظر به دلیل اینکه دستگاههای چاپ سابلیمیشن چاپ بسیار بالاتری داشته و بسیاری از آنها ۲۴ ساعت در حال چاپ بوده اند عمر ۹ ماه عمر قابل قبولی برای این هد هاست . و با توجه به متراژ بالایی که چاپ میکنند میتوان گفت از نظر متراژ چاپ عمر پایینی ندارد.
  البته دلیل اصلی این قضیه ریزتر بودن نازل های ۵۱۱۳ است که میتواند سریعتر گرفتگی هد را باعث شوند به نسبت هد های dx5
 5. قیمت  Epson 5113 هد در مقابل هد dx5 , dx7
  قیمت هر هد dx5 و یا هد dx7 حدود هزار دلار است که در مقابل هد اپسون ۵۱۱۳ که قیمتی حدود ۵۰۰-۷۰۰ دلار دارد قیمت بالاتری است و به همین نسبت هزینه استهلاک این هد را پایین تر خواهد بود.

 

 

 

 هد اپسون ۵۱۱۳ و هد اپسون ۴۷۲۰ (۳۲۰۰)

این دو هد دارای شباهت بسیار زیاد هستند از بسیاری موارد فنی تفاوت چشمگیری بین این دو هد پرقدرت نیست پس دلیل عرضه این هد جدیدتر چه بوده است ؟

هدهای اپسون به دلیل اینکه بیشتر بر روی دستگاههای ژاپنی عرضه شده است ولی شرکتهای چینی از آن بر روی محصولات خود نیز استفاده کردند شرکت اپسون به این فکر افتاد که کدهای متفاوتی برای آنها در نظر گیرد . داستان عرضه انواع هد اپسون First lock , second lock از همین جا است . 

هدهای اپسون با برد دکودر مختص خود احتمالا این ایده مالی را محقق کرده است که شرکتهایی که نیاز به استفاده از این هد دارند نسبن به شکستن قفل اقدام نکرده و به راحتی با خرید این برد دکودر سود سرشاری را به شرکت اپسون روانه کنند.

 

تفاوت هد 5113 با 4720

 

 تفاوتهای هد اپسون ۵۱۱۳ و هد اپسون ۴۷۲۰ (۳۲۰۰)

هر دو هد دارای ۳۲۰۰ نازل فعال هستند و شکل ظاهری آنها بسیار به هم شبیه است پس چرا هد ۴۷۲۰ ساخته شده و به زودی جایگزین ۵۱۱۳ میشود ؟

هد ۴۷۲۰ میتواند بر خلاف هد اپسون ۵۱۱۳ در بسیاری از دستگاههای چاپ مورد استفاده قرار گیرد . هدهای ۵۱۱۳ بر روی جوهر های پیگمنت و جوهر های دیسپرز و دای سابلیمیشن کاربرد دارد . در حالی که هد ۴۷۲۰ میتواند علاوه بر این موارد در صنعت اکوسالونت و یووی و همینطور Oil Ink مورد استفاده قرار گیرد.

نکته بسیار مهم در مقایسه این دو هد قیمت آنها است . به صورتی که قیمت هد ۴۷۲۰ بسیار ارزان تر نسبت به هدهای ۵۱۱۳ است . که این عامل میتواند در کنار کیفیت خود هد موفقیت این هد در بازار را تضمین نماید.

 

 شباهت های هد اپسون ۵۱۱۳ و هد اپسون ۴۷۲۰ (۳۲۰۰)

هر دو هد دارای ۳۲۰۰ نازل هستند و شکل ظاهری آنها بسیار به هم شبیه است .

 1. هر دو هد از تکنولوژی جدید PrecisionCore Tech استفاده میکنند 
 2. تعداد نازل   هر دو هد دارای ۳۲۰۰ عدد نازل هستند و نوع چینش نازل های شبیه به هم است.
 3. اندازه هد   هر دو هد دارای سایز شبیه به هم هستند . ۱٫۳ اینچ که ۳۰ درصد بیشتر نسبت به هد های DX5 , DX7 هست.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
چقدر عالیه اینجایین < ارسال نظرات >x