همه چیز در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن

همه چیز در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن
3 (60%) 4 votes

دستگاه چاپ سابلیمیشن و کاربردهای آن

یکی از دستگاههایی که همیشه طرفداران ویژه‌ای داشته است، دستگاه چاپ سابلیمیشن است که برای تولید و چاپ برخی وسایل خاص و منحصر به فرد به کار گرفته می‌شود. این دستگاه از لحاظ کارایی و محصول یکی از متنوع‌ترین دستگاه‌های کارگاه‌های چاپ محسوب می‌شود که می‌توان از آن برای چاپ بر روی سطوح مختلف به شکل‌های مختلف استفاده کرد. اگر دستگاه چاپ بنر را در نظر بگیریم و آن را با دستگاه چاپ سابلیمیشن مقایسه کنیم، می‌بینیم که دستگاههای سابلیمیشن از لحاظ کارایی و تنوع بسیار پرکاربردتر و قوی‌تر هستند. البته این موضوع نمی‌تواند منکر توانایی‌های دستگاه‌های چاپ بنر باشد. در هر صورت، این مطلب خود را به معرفی دستگاه چاپ سابلیمیشن اختصاص داده‌ایم و می‌خواهیم مشخص کنیم که چه فاکتورهایی بر روی عملکرد آن‌ها تأثیر گذار است.

دستگاه چاپ سابلیمیشن چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بتوانیم تعریف مشخصی از دستگاه چاپ سابلیمیشن ارائه دهیم باید فرایند سابلیمیشن را در نظر داشته باشیم. سابلیمیشن (Sublimation) یک کلمه انگلیسی است که معنی تصعید در زبان فارسی را می‌رساند و معادل با تبدیل مستقیم مواد جامد به گاز است. پس با این وجود، می‌توانیم این دستگاه‌ها را بدین شکل در نظر بگیریم که امکان تصعید جوهر را فراهم می‌کنند و زمینه انتقال جوهر بر روی یک سطح خاص به وجود می‌آید. همچنین، در این دستگاه‌ها دو مسئله حرارت و فشار نیز تأثیر گذار است که حرارت به عنوان عامل اصلی تبخیر جوهر در نظر گرفته می‌شود و فشار به عنوان عامل اصلی چسباندن جوهر بر روی سطح چاپ. پس اگر بخواهیم عملکرد دستگاه چاپ سابلیمیشن را در نظر بگیریم، باید آنها را شبیه به یک دستگاه پرس در نظر داشته باشیم که هم امکان ایجاد حرارت و هم امکان ایجاد فشار را فراهم می‌کنند. بحث مهم دیگری که در مورد دستگاه چاپ سابلیمیشن وجود دارد، کاغذ مخصوص چاپ است. این کاغذها فضای مشخصی برای قرار گرفتن جوهر اولیه بر روی آنها فراهم می‌کنند که عملکردی همانند برگردان‌های قدیمی دارد. بر روی این کاغذهای مخصوص، جوهر چاپ به صورت یک الگوی خاص پیاده شده است و سپس بر روی آن یک چسب مخصوص قرار داده شده است. برای شروع کار ابتدا دستگاه روشن شده و گرم می‌شود. سطح چاپ مورد نظر بر روی دستگاه قرار داده شده و سپس کاغذ مخصوص چاپ بر روی آن قرار می‌گیرد. در مرحله بعد، یک سطح فلزی سنگین بر روی کاغذ مخصوص قرار گرفته و زمینه اعمال حرارت و فشار را فراهم می‌کند. حرارت باعث می‌شود که جوهر چاپ تصعید شده و به سطح نمونه کار انتقال یابد. با اعمال فشار از طرف اهرم و همچنین وجود چسب، زمینه انتقال جوهر به شکل کامل فراهم شده و در نتیجه چاپ نمونه صورت می‌گیرد.

دستگاه چاپ سابلیمیشن در چه حوزه‌هایی کاربرد دارد؟

در بند قبلی در توصیف دستگاه چاپ سابلیمیشن عنوان شد که از لحاظ کارایی و کاربرد بسیار متنوع است. این به این دلیل است که در زمینه استفاده از آن محدودیت خاصی وجود ندارد و کاربر می‌تواند به شکل دلخواه و با توجه به نیاز خود، از آن استفاده کند. اما نکته دیگری که باعث تنوع در این دستگاه‌ها شده است، بحث قالب‌های آنهاست که باعث می‌شود به دستگاه‌های چهار کاره یا شش کاره یا حتی ۸ کاره دسته بندی شوند. پس اگر بخواهیم کاربردهای دستگاه چاپ سابلیمیشن را معرفی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

جهت دریافت لیست قیمت محصولات مختلف موارد زیر را مرقوم فرمایید 

  • چاپ بر روی پارچه: هدف از پارچه در این قسمت فقط پارچه‌های معمولی نیست و گزینه‌های متعددی برای استفاده از دستگاه وجود دارد. از کلاه‌های دارای طراحی خاص گرفته، تا پارچه‌های معمولی، شال‌ها و روسری‌ها، انواع تی شرت های تبلیغاتی، لباس‌های مارک دار، نمونه‌های مختلفی از کاربرد دستگاه‌های سابلیمیشن هستند که برای هر کدام از آنها یک قالب متفاوت وجود دارد. نکته جالب در مورد این چاپ این است که قابلیت شست و شو دارد و مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش از خود نشان می‌دهد.
  • چاپ بر روی ظروف مختلف: یکی دیگر از قالب‌هایی که در دستگاه چاپ سابلیمیشن استفاده می‌شود، قالب‌های مخصوص ظروف هستند که شامل لیوان، فنجان، ماگ و حتی بشقاب می‌شود. این قالب‌ها به اپراتور اجازه می‌دهد که در شرایط مختلف آنها را تغییر داده و چاپ خود را به طیف خاصی از ظروف اختصاص دارد. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که از لیوان‌های تبلیغاتی یا ماگ های تبلیغاتی برای مشتریان خود استفاده می‌کنند، می‌توانند از این ظرفیت دستگاه‌های سابلیمیشن بهره برده و محصول متناسب با نیاز خود و مشتریان سفارش دهند.
  • چاپ بر روی سطوح صاف غیر منعطف: ما در مطالب قبلی خود از دستگاه فلت به به عنوان یک ابزار برای چاپ بر روی سطوح صاف مانند کاشی و سرامیک یاد کردیم.راهکار ارزان قیمت دیگری نیز وجود دارد که ما را از این دستگاهها بی‌نیاز می‌کند. دستگاه چاپ سابلیمیشن دارای قالبهای مخصوص چاپ بر روی سطوح صاف هستند که کاربر می‌تواند از آنها برای چاپ بر روی سطوح با اندازه‌های مختلف استفاده کنند. چاپ بر روی چرم، چاپ بر روی پلاستیک خشک و چاپ بر روی سرامیک و سنگ، تنها نمونه‌هایی از کاربرد این قالب‌ها در حوزه چاپ هستند. بنابراین می‌توان وسایل و لوازم تخت و غیر منعطف را با استفاده از این دستگاه‌ها چاپ کرد.

نمونه‌های ذکر شده از کاربرد دستگاه چاپ سابلیمیشن به صورت کلی و در سه دسته هستند، این در حالی است که موارد متعددی از کاربرد آنها وجود دارد و می‌توان در حوزه‌های مختلف از ظرفیت آنها بهره برد. البته در این میان باید به فاکتورهای دیگری مانند نوع ماده استفاده شده برای چاپ، کاغذ مخصوص چاپ و تکنیک حرارت و پرس استفاده شده نیز توجه کرد.